Zdaniem wielu to właśnie kuchnia jest sercem domu. Nie da się temu zaprzeczyć mając w pamięci wieczory spędzone na pieczeniu ciastek i rozmowach przy kuchennym stole oraz wszystkie imprezy, które się tam kończyły. Pewnym jest, że kuchnia to miejsce, które musi być doskonale przystosowane do wykonywanych w niej czynności wynikających z jej podstawowej funkcji – wiele blatów roboczych, które znajdują się na odpowiedniej wysokości, miejsca do przechowywania, przestrzeń na niezbędne nam sprzęty AGD… wszystko to ma nam ułatwiać gotowanie. Niejednokrotnie, zwłaszcza w małych mieszkaniach, to kuchenny stół służy za biurko dorosłym, którzy pracują w domu i dzieciom, które rysują i odrabiają przy nim lekcje. Dodatkowo, tak jaki pisaliśmy wyżej, często również nasi goście są podejmowani właśnie w tym przytulnym miejscu. Wiemy, że korzystanie z pomieszczeń, które są przemyślane jest o wiele przyjemniejsze i bardziej intuicyjne, a kuchnia to pomieszczenie, które wręcz musi być dobrze zaprojektowane właśnie przez to, że często łączy funkcje kuchni, jadalni, salonu i gabinetu. Poniżej przedstawiamy parę tego typu pomieszczeń, które wychodzą na przeciw oczekiwaniom swoich użytkowników.
Metaliczne dodatki
Zaułek ziołowy

Dieta 100% eko

 

Wyjątkowo pięknie prezentują się surowe, naturalne kuchnie z drewnianymi frontami szafek i stołem z prawdziwych desek. Proste zestawienia – biel kafelków, ciepły brąz drewna i szarości widoczne w dodatkach cechuje nieprzemijające piękno. Jedno jest pewne – choć są bezapelacyjnie śliczne, takie kuchnie są również bardzo wymagające. Drewno musi być dobrze zaimpregnowane i często olejowane, bo każde niedopatrzenie może wywołać odparzenie, zawilgocenie i inne niemiłe dla oka uszkodzenia. Natomiast wybór nieskazitelnie białych płytek i perspektywa ich dokładnego mycia stanowczo oduczy nas gotowania spaghetti bolognese. Kuchnia idealna dla osób przechodzących na dietę – stworzona do jedzenia sałatek i pieczonych dań – piekarnik jest tym szczęśliwym sprzętem, który można zamknąć i nie martwić się pozostawionymi w nim śladami niedawnego użytkowania.

Naturalne drewno w kuchni
Drewniane blaty
Naturalne futra

Cheat meal

 

Propozycja dla prawdziwych łasuchów. Kuchnia z pastelowymi, pudrowo cukierkowymi dodatkami lub cała utrzymana w takiej kolorystyce. Wystarczy na nią spojrzeć i od razu czuje się słodkawy zapach pieczonych właśnie ciasteczek. Wyjątkowo przytulna i funkcjonalna. Uspokajające pastele nadają klimat sprzyjający zarówno gotowaniu, jak i biesiadowaniu. Idealna dla osób, które prowadzą otwarty dom.

Pastelowe akcesoria kuchenne
Cukierkowe sprzęty kuchenne
Zgaszone pastele

Fusion

 

Kolejna propozycja to kuchnia o nieco nowoczesnym charakterze. To czysta elegancja – łączy w sobie trwałość marmuru i szlachetność metalu. Kamienne blaty są idealne do przygotowywania posiłków, jednak same w sobie są zimne i nieprzytulne. Dodatki w ciepłych, metalicznych kolorach miedzi i złota sprawiają, że taka kuchnia zyskuje na przytulności i rodzinnym cieple zapraszając tym samym do wspólnego gotowania.

Miedziane akcesoria
Metaliczne akcesoria kuchenne

Zerwanie z tradycyjnym wystrojem możesz też zaakcentować poprzez powieszenie na ścianach plakatów na czarnym tle. Takie tło doda głębi metalicznym nadrukom, a ramka zapewni ochronę przed charakterystycznymi dla kuchni zabrudzeniami.

Plakaty na czarnym tle

1, 2, 3, 4, 5, 6

Metaliczne akcenty w nowoczesnej kuchni

Kuchnia tradycyjna

 

Tak jak pisaliśmy wcześniej najlepsza kuchnia to ta dobrze zaprojektowana, czyli taka, która tak naprawdę łączy cechy wszystkich wyżej wymienionych typów. Słoiki z kaszami i doniczki z ziołami pokazują, że z tej kuchni nie wychodzi się głodnym. Na pomalowanej farbą tablicową ścianie można umieścić listę zakupów lub przepis na ulubione danie. Taka kuchnia jest stworzona dla dużej rodziny – niezwykle praktyczna, ze składnikami na wyciągnięcie ręki, łatwa do utrzymania w czystości i umożliwiająca gotowanie nawet najmłodszym (oczywiście pod bacznym okiem opiekuna).

Farba tablicowa w kuchni
Ceglane ściany
Suszone zioła

Dobry projekt to jedno, ale to my sami nadajemy atmosfery kuchennego ciepła. W tak specyficznym wnętrzu starajmy się eksponować przedmioty, które będą nie tylko piękne, ale także użyteczne tak, by nie zagracić tej mocno eksploatowanej przestrzeni.

Miedziane akcesoria kuchenne
Ciekawe akcesoria kuchenne

A Tobie, która „dieta” najbardziej przypadła do gustu?

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.