Zaznacz stronę

Zaczaruj pokój dziecięcy

Pamiętasz swój pokój z lat dziecięcych? Początkowo dekorowany Twoimi autoportretami i innymi zabawnymi obrazkami, później przeszedł fazę pocztówek z miejsc, do których wyjeżdżałeś, później plakaty wyrywane z gazet, a na końcu zdjęcia Twoje i Twoich znajomych. Twój pokój i dobierane do niego dekoracje zmieniały się tak samo jak Ty się zmieniałeś. Trudno jest dobrać uniwersalną dekorację do tak szybko zmieniającego się pomieszczenia. Dlatego najwygodniej jest wybrać coś, co można dowolnie dostosowywać do zainteresowań i co nie zabiera dużo miejsca. Taką ozdobą mogą być właśnie plakaty, które możesz zmieniać wraz z kolejnym nowym hobby Twojego dziecka.

Początkowo, gdy dziecko jest małe, możesz dobrać dla niego spersonalizowany plakat z pierwszą literką jego imienia albo taki, który jest niczym wstęp do baśni, na przykład „Once upon a time”. Z czasem będzie czas na motylki, jednorożce, namioty tipi i rowery, by później dojść do poważnych zainteresowań: baletu czy wspinaczki górskiej. Spraw, by pokój Twojego dziecka dorastał razem z nim samym i odpowiadał jego aktualnym potrzebom.

Motywuj od najwcześniejszych chwil

Rodzice niejednokrotnie zastanawiają się kim zostanie ich dziecko, gdy dorośnie. Snują plany czy tak jak Tata będzie architektem, czy może będzie miało zdolności językowe po Mamie? Zazwyczaj chcąc, nie chcąc staramy się ukierunkować swoją latorośl tak, by poszła w nasze ślady. Lekarz daje na Święta grę w operację, a pracownik banku – monopoly.

Staramy się podprogowo motywować i namówić potomstwo, by poszło podobną do nas, znaną drogą. A co jeśli oni chcą zupełnie czegoś innego? Pozostawiajmy im wybór i motywujmy do szukania własnych ścieżek. Pomocne mogą się okazać motywujące plakaty dla dzieci, na przykład „Dream even bigger”, „Baby” czy „Little rock star”. Może nie zawsze droga, którą zacznie kroczyć nasze dziecko będzie tą, którą wymarzyliśmy sobie przed jego urodzeniem, ale na pewno różne próby, zmiany zainteresowań, a nawet samodzielne, łatwe zmiany przestrzeni, w której przebywa, sprawią, że będzie bardziej rozwiniętym i świadomym człowiekiem w przyszłości.