American dream bez wizy, czyli styl nowojorski w Twoim domu

Za nami długi weekend majowy, podczas którego wiele osób zdecydowało się na bliższe lub dalsze podróże. W niektórych miejscach pogoda nie zachęcała do wychodzenia z domu, dlatego ważne było, by miejsca, w których nocujemy również opowiadały historię i kulturę poszczególnych krajów.

 

 

Podróże kształcą i napawają nas nadzieją na zmiany i na to, by z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Powroty do codziennego trybu możemy sobie ułatwić dzięki przeniesieniu paru elementów charakterystycznych dla stylu danego miasta do naszych mieszkań. Oczywiście nie nakłaniamy Cię do tego, byś starał się w pełni odwzorować wygląd i atmosferę nowojorskich apartamentów – wiadomo nie od dziś, że pewne przeniesienia – na przykład ciupagi i kierpce na nadmorskich kramach – bardziej rażą niż napawają nostalgią. Podobnie ze stylem nowojorskim – nie jesteśmy w stanie zmienić widoku za oknem tak, by w pełni poczuć atmosferę tego miasta. Możemy tylko próbować, a w dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak zrobić to w najszybszy
i najprzyjemniejszy sposób.

 

 

Królowie symetrii

Apartamenty w stylu nowojorskim są bardzo eleganckie, pełne najwyższej jakości materiałów – luster, szkła, drewna i metalu. Nie jest to jednak wymuszone czy przesadzone. Cienka granica pomiędzy tym, co gustowne, a kiczowate nigdy nie zostaje przekroczona. To kolejna cecha wnętrz w tym stylu – są one wyważone, harmonijne i… symetryczne. Dokładnie tak! Wiele mieszkań w Nowym Jorku urządzanych jest właśnie na zasadzie symetrii. Na środku pomieszczenia znajduje się okazała, pikowana sofa, a obok niej dwa fotele lub dwa stoliczki. Bardzo wiele reprezentacyjnych wnętrz urządzonych jest w ten sposób. Co więcej nie jest to wcale trudne do osiągnięcia w polskich realiach. Wystarczy odsunąć kanapę od ściany i ustawić po obu jej stronach meble, które i tak masz w salonie.

 

 

 

Sztukateryjne zdobienia

 

Kolejnym elementem typowego nowojorskiego apartamentu są sztukaterie. Przyklejenie takiej ozdobnej listwy na ścianę nie jest ani kosztowne, ani pracochłonne, a można nią przepięknie modelować wnętrze. Poziome listwy sprawią, że wyda się ono dłuższe, natomiast pionowe optycznie je podwyższą. Optymalnym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest przyklejanie ich w formie prostokątów, które spełniają oba te zadania. Takie listewki są naprawdę tanie, a potrafią odmienić każde wnętrze.

 

 

Lustrzane odbicia

 

Szukając odpowiedniego wyposażenia do swojego „nowojorskiego” mieszkania wybieraj meble i dodatki najwyższej jakości. Lustrzane komódki i metalowe stoliki nie tylko nadają wnętrzu lekkości, ale także otwierają przestrzeń dodając całemu mieszkaniu przestronności.

 

 

 

Nowojorczycy najczęściej stołują się poza swoimi apartamentami, co więcej, wbrew powszechnie powielanym opiniom Nowy Jork to raj dla osób, które starają się odżywiać zdrowo. Na każdym produkcie podane są wartości kaloryczne, a bardzo często również informacja o tym, kiedy ów produkt został przywieziony i z jakiej farmy pochodzi. Nic zatem dziwnego, że większość nowojorczyków nie gotuje
w domu. W takim wypadku kuchnia staje się po prostu kolejną przestrzenią do wyeksponowania pięknego wyposażenia. Lustrzane kafle pomiędzy szafkami? Dlaczego nie! Przecież nie gotujesz na tyle często, by musieć się martwić o smugi i plamy, które się na nich znajdą.

 

 

Gustowna iluminacja

 

Nowy Jork to miejsce, w którym spotykają się najróżniejsze kultury. W całym mieście można usłyszeć ponad 800 różnych języków świata. To miasto ciekawych i otwartych osób, które lubią podkreślać swoją niezależność, również poprzez obecność sztuki we wnętrzach. Obrazy, rzeźby i inne dzieła uznanych artystów to elementy, które pokazują Twój charakter i wrażliwość.

 

 

Jeśli natomiast jesteś zwolennikiem sztuki użytkowej, zdecyduj się na wyjątkowe lampy. Kryształowe, misternie zdobione żyrandole czy metalowe lampy kierunkowe to tylko parę z możliwości na rozświetlenie Twojego wnętrza. Nie zapominaj o różnych źródłach światła. Małe lampki dadzą nastrojowe, ciepłe światło, które będzie sprzyjało długim, wieczornym rozmowom, natomiast w okolicy biurka ustaw takie o mocniejszym, chłodnym świetle, które ułatwi Ci pracę i nie będzie Cię rozleniwiać.

 

 

 

 

Dźwięki ciszy

 

Styl nowojorski to również tkaniny. Na pierwszy plan w sypialniach wysuwają się ozdobne, pikowane zagłówki, które niejednokrotnie zajmują całą ścianę za łóżkiem. Taki zagłówek to nie tylko wygoda podczas wieczornego czytania, ale także znakomite wyciszenie ścian. Zapewnienie sobie ciszy podczas snu jest wyjątkowo ważne, a w mieście, które nigdy nie śpi może okazać się priorytetowe,
dlatego nie rezygnuj z tkanin. Nie od dziś wiadomo, że poduszki i miękkie koce nie tylko nadają przytulności, ale również pochłaniają i wyciszają niechciane dźwięki.

 

 

Styl nowojorski na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo elegancki, ale im dłużej się mu przyglądamy dostrzegamy pewną nonszalancję i chęć stworzenia mieszkania, które nie jest tylko na pokaz, ale również jest bardzo przytulne, funkcjonalne i wygodne.

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem