Baby shower – niezapomniane przyjęcie dla przyszłej mamy

Kiedy termin porodu zbliża się wielkimi krokami i lada chwila ma pojawić się na świecie mały człowiek, przychodzi czas na urządzenie wyjątkowego przyjęcia. Baby shower, czyli zaczerpnięte z zachodniej tradycji święto, szturmem wdarło się także do polskich zwyczajów. Jeszcze do niedawna narodziny dziecka hucznie świętowali z przyjaciółmi i rodziną przyszli tatusiowie, co powszechnie określano jako “pępkowe”.

 

Baby shower dedykowany jest przede wszystkim mamom, a w Polsce znany także pod pojęciem “bociankowe”. To czas, kiedy można wymienić się swoimi doświadczeniami ciążowymi, spędzić godziny na dedykowanych temu wyjątkowemu przyjęciu zabawach, zjeść pyszne słodkości, a nawet w oryginalny sposób ogłosić płeć dziecka! To także moment, by przyszła mama została obsypana licznymi prezentami. Jakie prezenty na baby shower sprawdzą się najlepiej? Jakie przygotować dekoracje na baby shower?

 

 

Znaczenie baby shower – skąd się wzięło i co właściwie oznacza?

 

Baby shower to impreza urządzana na cześć przyszłej mamy i nowego życia, które w sobie nosi. To słodkie przyjęcie największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie stanowi wielomilionowy biznes. Skąd się wzięło baby shower? Wbrew powszechnej opinii, nie jest to takie nowe święto – tradycja obdarowywania prezentami ciężarnej kobiety i wymieniania się radami sięga bowiem XVIII wieku i pochodzi ze zwyczajów typowo anglosaskich. W Polsce popularność baby shower wciąż rośnie, a impreza coraz częściej pojawia się w kalendarzach przyszłych mam.

 

Nazwa baby shower w tłumaczeniu oznacza dziecko i prysznic. Czego to tak właściwie dotyczy? Chodzi przede wszystkim o prysznic prezentów, którymi zasypywana jest przyszła mama. Prezent na baby shower może być dedykowany maluchowi lub głównej bohaterce imprezy – niekiedy wybiera się je z listy przygotowanej wcześniej przez rodziców, co niweluje ryzyko przekazania nietrafionego podarku. Taką imprezę zwykle wyprawia się między 7 a 8 miesiącem ciąży, a organizacja przekazywana jest najczęściej na barki przyjaciółek przyszłej mamy, dzięki czemu bohaterka imprezy może się zrelaksować, nie martwiąc się o kwestie organizacyjne czy obsługiwanie gości.

 

 

Baby shower – jak je zorganizować?

 

Bez względu na to, kto będzie zajmował się organizacją imprezy, trzeba ustalić najważniejsze aspekty. Przede wszystkim czas i miejsce. Jak już wspomnieliśmy, najlepszym czasem na wyprawianie bociankowego jest okres miedzy 7 i 8 miesiącem ciąży, termin jednak powinien być dostosowany pod preferencje głównej bohaterki – to ona ma się czuć jak najbardziej komfortowo. Natomiast miejsce uzależnione jest od liczby zaproszonych gości – jeśli grono jest mniejsze, najlepiej sprawdzi się domowa impreza. Przy dłuższej liście zaproszeń lepiej zdecydować się na restaurację lub wynajętą salę.

 

Niewątpliwie należy zadbać także o poczęstunek – świetnie sprawdzą się muffinki, dedykowane ciasta i oczywiście tort! Może być on tradycyjnie udekorowanym wypiekiem lub robionym na zamówienie tortem tematycznym, na przykład w kształcie dziecięcych bucików, śpioszków czy sterty pieluch. To także doskonały sposób na ogłoszenie płci dziecka – zewnętrzna część jest w neutralnym kolorze, a po przekrojeniu ukazuje się różowy lub niebieski biszkopt oznaczający, że na świat przyjdzie dziewczynka lub chłopiec. Warto zaplanować także jakieś atrakcje i zabawy, oczywiście nawiązujące do tematu imprezy. Nie można zapomnieć również o dekoracjach – baby shower daje nam w tej kwestii wręcz nieograniczone pole do popisu.

 

 

Jakie dekoracje na baby shower?

Prezenty, jedzenie i zabawy to nie wszystko, równie ważne są dekoracje. Baby shower to jedna z tych imprez, na której już od progu musi być widoczny temat przewodni przyjęcia. Piękne pastelowe kolory to dobry punkt wyjściowy, przydadzą się także liczne rozkoszne fotografie lub plakaty z napisami, które będą nawiązywać do tematyki spotkania. Jeśli płeć dziecka jest już znana, warto podkreślić ją kolorystyką, czyli tradycyjnym różem, jeżeli będzie to dziewczynka lub niebieskim w przypadku chłopca.

 

 

 

Wiele dekoracji na baby shower możemy przygotować metodą DIY – warto spotkać się wcześniej i poświęcić trochę czasu na samodzielne zrobienie kilku ozdób. Przyszli rodzice mogą przekazać swoje zdjęcia ze zbliżonego okresu dziecięcego – będą one stanowić idealną dekorację, a dodatkowo dadzą pewien obraz tego, jak prawdopodobnie będzie wyglądał dzidziuś. Całość ocieplą tiulowe kule, sznury cotton balls i nastrojowe oświetlenie. Warto zadbać o to, by wszystkie dekoracje tworzyły spójną całość.

 

Prezenty na baby shower – jakie podarki dla przyszłej mamy?

 

Już sama nazwa imprezy zobowiązuje do zapewnienia ciężarnej prawdziwego deszczu prezentów. Pieluchy sprawdzą się zawsze i nigdy nie będzie ich za wiele! Warto skłonić się także ku prezentom składkowym na baby shower – jeśli przyszłym rodzicom brakuje jeszcze wózka lub elektronicznej niani czy sprzętu agd, który dedykowany jest przygotowywaniu mleka i posiłków dla niemowlaków, to taki jeden, ale konkretny prezent, sprawdzi się idealnie. Rodzice mogą także przygotować listę potrzebnych akcesoriów i rzeczy, dzięki czemu wiemy, że coś na pewno się przyda.

 

 

Praktyczne prezenty na baby shower to jedno, ale nie można zapomnieć także o jakiejś pamiątce z tego wyjątkowego przyjęcia lub podarku, który stanowić będzie dekorację pokoju dziecka. Doskonale sprawdzą się zatem poduszki dekoracyjne dla dzieci lub plakaty do pokoju dziecięcego – atrakcyjne wzory dedykowane najmłodszym, zwierzaki lub krótkie teksty mogą być idealną ozdobą i pamiątkowym akcentem.

 

Zabawy na baby shower – jakie konkurencje zorganizować?

 

Przygotowując baby shower należy zadbać także o zorganizowanie kilku tematycznych zabaw. Można poprosić gości imprezy o przyniesienie swoich zdjęć z dzieciństwa – fotografie są następnie prezentowane, a wszyscy próbują odgadnąć kto na nich jest. Ciekawą opcję stanowi także test z wiedzy teoretycznej o macierzyństwie lub test sprawnościowy, na przykład ze zmiany pieluszek na czas. Popularną zabawą na baby shower jest malowanie brzucha przyszłej mamy lub robienie jego gipsowego odlewu.

 

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z pinterest.com

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem