Barwy spokoju, czyli o kolorach Pantone 2016 w wystroju wnętrz

Niecodzienna skala codzienności

W 1963 Lawrence Herbert stworzył innowacyjną metodę identyfikacji i dobierania kolorów, by każdy, niezależnie od spektrum postrzegania, mógł z łatwością wybrać pożądaną barwę, a następnie bez problemu dobrać do niej pasujące odcienie. Tak powstał Pantone Matching System, w którym kolory oznaczane są numerami, które to z kolei uwzględniają dodatkowe cechy koloru, takie jak fluorescencja, metaliczność itd. Każdy kolor stworzony przez tę firmę składa się z 18 pigmentów (w tym biały i czarny), a możemy spotkać je w praktycznie każdej dziedzinie życia, poczynając od wnętrz, mody, a kończąc na własnej skórze, co udowodniła brazylijska fotografka Angelica Dass w projekcie „Humanae – Work in Progress”.

 

 

Para królewska

Od 16 lat przedstawiciele firmy z różnych krajów spotykają się dwa razy w roku, w jednej z europejskich stolic, by po przeprowadzeniu wielu burzliwych dyskusji wybrać jeden kolor, który otrzyma zaszczytny tytuł Pantone Color of the Year. Tak działo się aż do tego roku. W 2016 firma zdecydowała się na wybór aż dwóch kolorów. Dodatkową niespodzianką jest to, że kolory te są bardzo spokojne, pastelowe co również jest innowacją w przypadku firmy, która do tej pory stawiała na mocne, nasycone barwy. Królewską parą kolorów zostały Rose Quartz i Serenity.

 

 

Uznano, że w czasach, gdy na każdym kroku towarzyszy nam stres, warto połączyć dwa spokojne odcienie, aby otoczyć się poczuciem ładu i spokoju. Takie uczucie zapewnia nam na przykład patrzenie w niebo, więc to do jego koloru nawiązuje Serenity. Co ciekawe kolory wybierane są z rocznym wyprzedzeniem, a nie zdarzyło się jeszcze by nie odpowiadały wydarzeniom, które dzieją się aktualnie w społeczeństwie. Możliwe, że to kwestia dobrze dobranej reklamy i pięknych opisów utworzonych do danych kolorów, ale bądźmy szczerzy –
któż jest odporny na reklamę? : )

 

Nie tylko dla małych dziewczynek, czyli przykładowe aranżacje

 

Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie są to kolory przeznaczone do dziecięcych pokoi. Serenity i Rose Quartz to barwy, które doskonale będą się prezentowały w praktycznie wszystkich wnętrzach naszych mieszkań i domów, więc niezwykle łatwo możemy je tam wkomponować. Poniżej kilka naszych propozycji ukazujących najlepsze zestawienia kolorystyczne. Białe
lub szare ściany, które jak wiadomo pasują do wszystkiego, dzięki połączeniu z tak spokojnymi barwami nadają wnętrzom niezaprzeczalnej elegancji i lekkości. Dzięki takiemu połączeniu kolorów nic nie będzie nas rozpraszało, co zapewni zarówno komfort pracy, jak i wypoczynku. W związku z powyższym takie zestawienia będą odpowiednie do biura lub sypialni.

 

 

 

Z kolei tak nieoczywiste barwy jak głęboka zieleń czy mocna żółć przełamią pastelową słodycz i nadadzą wnętrzom charakteru, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w miejscach, w które mają odzwierciedlać naszą osobowość, np. w salonie.

 

 

 

Oba kolory doskonale współgrają również z metalicznymi barwami. Poniższe zdjęcie obrazuje jak ciepły odcień miedzi nadaje przytulności w miejscu, które najczęściej nazywamy sercem domu – jadalni.

 

 

 

Przepraszam, czy to damska?

Nie obawiajmy się tego typu pytań, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tych odcieni w łazience, podział na barwy kobiece i męskie już dawno nie obowiązuje. Wystarczy umiar i dodatki w mocnych kolorach, aby stworzyć ciekawe wnętrze.

 

 

Mała zmiana, a cieszy

 

Nie musimy jednak inwestować w wymianę podłóg czy martwić się malowaniem ścian, by włączyć do swojego wnętrza najmodniejsze kolory tego roku. Najłatwiejszym, najszybszym i często najtańszym sposobem jest dokupienie dodatków w odpowiednich kolorach.

Wrzućmy na naszą kanapę parę poduszek, przemalujmy krzesła w kuchni lub po prostu – rozłóżmy niebieski obrus, a nasze wnętrze od razu nabierze świeżości.

 

 

 

 

Nie taki pastel straszny

 

Mamy nadzieję, że powyższy tekst „odczarował” często powielane zdanie na temat trudności w stworzeniu oryginalnego i eleganckiego wnętrza z pastelami w roli głównej. Rose Quartz i Serenity doskonale łączą się z wieloma kolorami, dzięki czemu z łatwością możemy wykorzystać te barwy w swoich mieszkaniach. Teraz pozostaje nam tylko czekać jakim kolorem (lub kolorami) zaskoczy nas Pantone w przyszłym roku.

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem