Botaniczne żywe ściany – Twoja domowa dżungla!

Trendy aranżacyjne w tym roku nie pozostawiają złudzeń! Obecność we wnętrzach naturalnych dodatków w postaci żywych roślin jest nieodzowna. Pożądane są wszelkie motywy roślinne, wprowadzające do wnętrz przyrodę w jej najlepszym wydaniu. Żywe ściany to innowacyjne i niezwykle efektowne rozwiązanie, pozwalające na posiadanie mini ogródka we własnym mieszkaniu, niezależnie od jego możliwości przestrzennych. Nie trzeba już mieć działki czy ogrodu – nawet w niewielkich wnętrzach można zastosować kilka trików, które pomogą wprowadzić nieco naturalności. Oto garść inspiracji!

 

 

 

 

 

Zielnik w kuchni

 

Pierwszym pomieszczeniem, w którym zazwyczaj stosuje się żywe dekoracje, jest kuchnia – to w niej właśnie sadzone są zioła, które poza funkcją ozdobną, stanowią także praktyczne dodatki, gdyż mogą być wykorzystywane do potraw. Pachnąca ziołami kuchnia zachwyci, pobudzi apetyt i będzie oryginalnym wnętrzem, w którym motywem przewodnim będą żywe, zielone półki z doniczkami, zawierającymi rozmaite zioła kulinarne. Doskonałym tłem dla takiej aranżacji będą plakaty do kuchni z motywem roślinnym.

 

 

 

 

 

Kwiaty w łazience?

 

To da się zrobić! Wystarczy wybrać rośliny, preferujące wilgotne i ciepłe środowisko. W łazience świetnie sprawdzą się paprocie, skrzydłokwiaty i fikusy, a także… mech! Odpowiednio zaplanowany ogródek na ścianie będzie wyglądał zjawiskowo i nie przysporzy trudności w pielęgnacji. Ogród wertykalny – bo tak fachowo określa się żywe ściany w pomieszczeniach – wymaga wprawdzie zgłębienia kilku tajników, aby stworzyć odpowiedni projekt, ułatwiający późniejszą dbałość o rośliny. Warto jednak podjąć to wyzwanie!

 

 

 

 

 

Salon pełen zieleni

 

Doskonały wpływ roślin na zdrowie człowieka jest oczywisty – oczyszczają one powietrze, wprowadzając do wnętrz świeżość i wprawiając mieszkańców w dobry nastrój. Nie trzeba ograniczać się do kilku doniczek z kwiatami. Warto zaszaleć i w swoim salonie stworzyć ścianę, wypełnioną kwiatami! Może to być jedna, wybrana ściana, przeznaczona dla roślinności – zdominuje ona przestrzeń i bez wątpienia nada pomieszczeniu konkretnego, unikalnego klimatu. Pasować będą do niej poduszki botaniczne z kwiecistymi motywami.

 

 

 

 

Sypialnia skąpana w roślinach

 

Aby w sypialni zapanował stosowny, relaksujący i odprężający nastrój, również można pokusić się o stworzenie żywej ściany. Zieleń harmonizuje emocje, działa odstresowująco i kojąco na nerwy. Takiego ukojenia szuka się właśnie w sypialni – najbardziej prywatnym wnętrzu w całym domu. Bliskość natury pozytywnie wpłynie na psychikę, dodając sił na kolejne wyzwania i obowiązki. Oczyszczające powietrze rośliny korzystnie podziałają na jakość snu, poprawiając wydajność nocnego odpoczynku. Świetnym uzupełnieniem takiego ogródka ściennego będą plakaty botaniczne.