Boże Narodzenie na północy, czyli skandynawskie ozdoby świąteczne

Co, jak co, ale Skandynawowie wiedzą, jak stworzyć świąteczny klimat. Białe i mroźne zimy z pewnością też robią swoje. 🙂 Skandynawskie poczucie stylu i zmiłowanie do funkcjonalnej prostoty, to prosta recepta na świąteczny wystrój, który zachwyci nawet największych sceptyków bożonarodzeniowego szaleństwa. Święta owiane estetyką z północy, to przede wszystkim stonowane kolory, puszyste faktury, delikatne akcenty i niestandardowe, kreatywne podejście do tradycyjnych ozdób. Wnętrzarski świat wręcz ubóstwia okres świąteczny za jego, nieskrępowane niczym, zasady (im więcej Mikołajów tym lepiej), a jeśli połączymy to z miłością do stylu skandynawskiego, otrzymamy wybuchową mieszankę eleganckiej nowoczesności zatopionej w minimalizmie ze świątecznymi akcentami, które mają na swoim koncie niejeden zawrót głowy u miłośników wnętrzarskiej prostoty.

 

 

 

 

Choinkowy szał

 

Właśnie rozpoczął się sezon na choinki, a co za tym idzie w ruch poszły bombki, łańcuchy i świecidełka. Skandynawskie choinki znacznie różnią się od tych znanych nam z rodzinnych domów – mają mniej… wszystkiego! Teraz przyszedł czas na drzewka, które nie mają na sobie żadnych ozdób. Wnętrzarski świat wraca do tego, co proste i naturalne, dostrzega piękno drzemiące w minimalistycznej formie i nieprzesadzonych kolorach, inspiruje się tym, co stworzyła Matka Natura. W tym roku choinki są gołe! Gołe i stylowe. Naturalna siła bijąca od gałązek tego tradycyjnego drzewka, doda wnętrzu niewymuszonej elegancji i stworzy zimową, świąteczną atmosferę rodem z najzimniejszych krańców Laponii. Jeśli jednak chcesz coś zawiesić na swojej choince, to w tym wypadku sprawdzą się delikatne światełka lub minimalistyczne, ręcznie wykonane ozdoby. Postaraj się, aby wszystkie choinkowe dodatki były w jednej tonacji kolorystycznej, dzięki temu zachowasz prosty styl drzewka i nie przyćmisz jego naturalnej, zimnej zieleni. Już czuje ten sosnowy zapach wypełniający cały dom! I stosy igieł leżących na podłodze… Eh, i tak warto!

 

 

 

 

 

Możesz także trochę podyskutować z tradycją i stworzyć nową odsłonę świątecznego drzewka. Co powiesz na choinkę stworzoną z samych lampek? Wystarczy, że przytwierdzisz świecidełka do ściany i stworzysz własną, artystyczną wizję tradycyjnej choinki. Wypróbuj także opcję ze sznurkiem – to dopiero stylowe szaleństwo!

 

 

Jeśli masz małe mieszkanie, to proponujemy Ci, abyś choinkę trzymała w… słoiku! Najnowszy, świąteczny trend to minichoinki zamknięte w szklany słoik. Możesz także rozłożyć drzewko na czynniki pierwsze i wykorzystać tylko niektóre elementy, takie jak małe gałązki i szyszki, którymi ustroisz wnętrze słoika. Dodaj trochę waty, białych płatków śniegu i lampek. Gotowe! – zimowy las właśnie zagościł Twoim domu.

 

 

Głowa pełna gwiazd

 

Gwiazda, jako świąteczny symbol towarzyszy świątecznym obrzędom już od samego początku. To ona niesie ze sobą dobra nowinę, jest zwiastunem wydarzeń, które odmienią losy ludzkości. Jest tajemnicza, nieosiągalna i porywająco piękna, dlatego też wnętrzarski świat z zaciekawieniem powiódł ku niej wzrokiem, a gdy ja ujrzał to zakochał się od pierwszego wejrzenia. Gorąca i buchająca ogniem gwiazda, przepuszczona przez skandynawski filtr, zamieniła się prostą, stonowaną formę, która idealnie nadaje się do naszych świątecznych domów. Teraz możemy mieć przy sobie namiastkę gwiezdnego ciepła, które doda naszym wnętrzom świątecznej przytulności. Z radością przywitamy także gwiazdy pod postacią pysznych, ciepłych ciasteczek, prawda? 🙂

 

 

 

 

Świątecznie? Naturalnie!

 

Znowu zahaczymy o temat choinek, chociaż tym razem poszerzymy nieco nasz obszar zainteresowania.. Skandynawowie kochają wszystko co naturalne, dlatego też ich święta pełne są drewna, zielonych gałązek i rzemieślniczych, lokalnych wyrobów. Możemy zaczerpnąć od nich nieco inspiracji i w tym roku postawić na oryginalny, ale szalenie modny rustykalny minimalizm. Wykorzystaj więc gałązki bukszpanu, sosny i jodły do stworzenia jedynych w swoim rodzaju wieńców na drzwi i ozdób na wigilijny stół. Bardzo podoba nam się pomysł zamknięcia pojedynczych gałązek w przeźroczystych bombkach, doda Twojemu wnętrzu nowoczesnego szyku i pokaże, że masz swój styl, nawet podczas Świąt.

 

 

 

Po męczącym dniu, gdy Twój dom wygląda już pięknie – oficjalnie stwierdzam,
że zasłużyłaś na kubek gorącej czekolady. Nikomu nie powiem, że dodałaś jeszcze tych słodkich i przepysznych pianek. 🙂

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem