Czar Prowansji, czyli styl prowansalski we wnętrzach

Prowansja. Czy ktokolwiek nie słyszał o tej krainie znajdującej się w południowo-wschodniej części Francji? Naprawdę? Cóż, w takim razie pozostaje nam napisać tylko jedno – Prowansja szerzej znana jest jako Lazurowe Wybrzeże. Próżno nam szukać osoby, która nigdy nie słyszała o tym obleganym przez turystów regionie. Na czym polega jego fenomen? Zastanówmy się. Sielska atmosfera, słońce, bliskość Morza Śródziemnego i przytulne, klimatyczne domy. Będąc tam ma się wrażenie, że czas się zatrzymał, pory roku przestały się zmieniać, a na Ziemi trwa wieczne lato. To pewnie tęsknota za beztroskim wakacyjnym czasem sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie mieszkania właśnie w tym stylu. Dziś zapraszamy Was na spacer po typowym prowansalskim domu, którego klimat możemy z łatwością odtworzyć w naszych wnętrzach.

 

  

 

1, 2

 

 

 

Naturalnie dla każdego

 

Prowansalskie domy charakteryzuje nawiązanie do tamtejszej natury. Dobrze doświetlone, ciepłe pomieszczenia z podłogami wyłożonymi terakotą, cegłą lub kamieniem, czyli tym, co znajduje się pod stopami także po wyjściu z domu. Jasne, słoneczne barwy ścian i prostych mebli, którym nie można odmówić elegancji. Pozostałe kolory także nawiązują do tego, co możemy zobaczyć na zewnątrz. Lazurowy błękit odwzorowuje kolor morza i nieba, a delikatny fiolet odzwierciedli nam lawendowe pola. Styl ten, dzięki swojej niezaprzeczalnej przytulności, dobrze sprawdzi się zarówno w mieszkaniach osób towarzyskich, prowadzących dom otwarty dla gości, jak i samotników, którzy od wspólnego, głośnego gotowania wolą siedzenie na kanapie z kieliszkiem wina i dobrą książką.

123

 

 

123456

 

Beztroska elegancja

 

Charakterystyczne dla Prowansji są przecierane i postarzane białe meble na toczonych lub giętych nóżkach, które są często ich jedynym zdobieniem. To właśnie proste meble nadają elegancji i lekkości pozornie sielskiemu wnętrzu. Zamiast standardowych uchwytów możemy przykręcić takie z kutego żelaza. Nie musimy nawet martwić się uchwytami – możemy całkowicie zrezygnować z frontów szafek i zastąpić je zasłonkami w kwiatowy wzór lub takimi w neutralnym kolorze. Ten styl oznacza właśnie brak zmartwień i powrót do wakacyjnej krainy szczęśliwości.

 

 

12

 

 

12

 

 

12

 

Ściana koloru

 

Wnętrze w stonowanych kolorach możemy ożywić, np. poprzez ułożenie na jednej ścianie cegieł lub kolorowych kafli. Jeśli nie chcemy decydować się na tak pracochłonne rozwiązanie postawmy na tapetę lub po prostu ozdóbmy ścianę galerią, na której znajdą się plakaty w stylu prowansalskim.

 

123

 

 

1234

 

Moc materiałów

 

Styl prowansalski kojarzy się z przytulnością, więc użyjmy tekstyliów, które ocieplą nasze wnętrze. Poduszki z kwiatowym wzorem, lniane „ubranka” dla krzeseł, a w łazience – lazurowe ręczniki. Dzięki długim, spływającym do ziemi zasłonom możemy także optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenia.

 

 

12345678

 

 

12

 

 

12

 

 

12

 

Lawendowe pole

Nie zapominajmy także o lawendzie, z której słynie ten region. Cięta lawenda w wazonach, zasadzona w doniczkach lub po prostu ususzona w bukietach wiszących pod sufitem, nie może jej zabraknąć. Napełni nasz dom nie tylko pięknym zapachem, ale także doda mu koloru. Pozostałe zioła umieśćmy w ceramicznych doniczkach lub drewnianych osłonkach, pomoże nam to nie tylko w gotowaniu aromatycznych dań, ale także doda naszemu mieszkaniu rustykalnego klimatu. Jeśli nie przepadamy za dość mocnym zapachem lawendy, możemy zastąpić ją dodatkami w tym kolorze. Delikatny fiolet fantastycznie prezentuje się na meblach i ścianach. Jeśli jednak wolisz mniejsze natężenie tej barwy w swoim mieszkaniu – wymień klamkę na fioletową lub po prostu połóż na kanapie lawendowy koc.

 

 

1

 

 

12

 

 

12

 

Prowansja tkwi w szczegółach

 

Pamiętajmy, że nie musimy wykręcać kuchennych frontów czy układać cegły na ścianie w salonie, by stworzyć wnętrze w tym stylu. Kolejny raz nasz domowy budżet ratują dodatki. Prosta ceramika w pastelowych barwach, wiklinowe kosze, lustro w zdobionej ramie, a może ocynkowany wazon, wyszperany na pchlim targu? Natomiast jeśli nasze pomieszczenie nie jest jasne i dobrze doświetlone, możemy zainwestować w zdobiony, mosiężny żyrandol lub kute świeczniki, które staną się alternatywą dla naturalnego światła.

 

 

12

 

 

12

 

 

12

 

 

12

 

Styl prowansalski daje nam nadzieję na to, że nawet gdy wakacje są już za nami, a jesień powita nas wkrótce deszczowymi wieczorami, nasz dom nadal będzie przypominał o pełnych ciepła i beztroski letnich dniach.

 

 

12

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem