Dodatki holograficzne we wnętrzach

Holografia to technika uzyskiwania trójwymiarowych obrazów, dużo bardziej zaawansowana od fotografii. Obrazy holograficzne powstają dzięki rekonstrukcji fal świetlnych lub przekształceniu w obraz fal akustycznych, emitowanych przez obiekt. Holograficzne prezentacje złożone są z wielu warstw widmowych tworzących przestrzenny układ siatki dyfrakcyjnej.

 

 

 

Taki sposób rejestracji obiektu pozwala na jego obserwację w niespójnym świetle, np. dziennym lub w świetle żarówki, dając wrażenie jego trójwymiarowości. Technika ta coraz bardziej się rozwija, a holograficzne wizualizacje wykorzystuje się w wielu różnych dziedzinach, począwszy od branży odzieżowej, a na budownictwie skończywszy.

 

Holografia w sztuce

 

Holografia (z gr. holos – całość i grapho – pisać) została dość szybko wykorzystana jako środek artystycznej ekspresji. Początkowo była rezultatem przeprowadzania doświadczeń przez naukowców i artystów. Silny rozwój tej formy sztuki idący w parze z progresem technicznym nastąpił pod koniec lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia, a jednym z jej prekursorów był Salvador Dali. Obecnie holografia jest chętnie używaną techniką przez projektantów mody i wzorników przemysłowych.

 

 

 

Holografia na ścianie

 

Do niedawna praktyczne wykorzystanie holografii ograniczało się głównie do tworzenia trudnych do sfałszowania kodów, zabezpieczających oryginalność banknotów lub produktów przed ich podrabianiem. Dziś znajduje swoje miejsce nie tylko w przestrzeni publicznej galerii handlowych, ale i w prywatnych mieszkaniach. Popularne stają się holograficzne plakaty ścienne przedstawiające motywy naturalne. Dzięki specjalnej technologii nałożenia na siebie wielu warstw sieci dyfrakcyjnej, pod wpływem światła i pod różnym kątem widzenia obraz nabiera optycznie cech wielowymiarowości.

 

 

 

Laserowe motywy na stałe wchodzą do przestrzeni mieszkań nadając wnętrzom nową, niezwykle ciekawą estetykę. Wielobarwne, tęczowe wzory przedmiotów, dyskretnie dodają uroku, a odważne wielkopowierzchniowe motywy ścienne nadają pomieszczeniom oryginalnego charakteru.

 

 

 

 

 

Atrakcyjność wizualna holograficznych projekcji została dostrzeżona przez wielu przedstawicieli niemal każdej branży, nastawionych na aranżację pomieszczeń, a także projektantów akcesoriów gospodarstwa domowego. Tęczowe tafle lamp i luster w futurystycznej a jednocześnie przyjaznej konwencji, znajdują swoje zastosowanie w każdym pomieszczeniu domu.

 

 

 

Technikę holografii stosuje się przy nakładaniu powłoki na sztućce i naczynia kuchenne. Jest to również obecnie temat bardzo popularny w branży tekstylnej. Oprócz modnej odzieży, holograficzne motywy na tkaninach spotkać można na poszewkach niektórych poduszek glamour, zasłonach okiennych i kurtynach na drzwi.

 

 

 

 

Na uwagę zasługują inspirowane techniką holograficzną artystyczne instalacje. Przestrzenne rzeźby z luster, dzięki specyficznemu ich układowi, odzwierciedlają odbijaną rzeczywistość w niekonwencjonalny sposób. Imponująco prezentują się również wielobarwne szklane bryły, rzucające migotliwe refleksy na ściany wnętrz.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem