Hit 2019 | Burgundowe wnętrza

Głęboki burgund dawniej utożsamiany był wyłącznie z legendarnymi królami, obecnie po odcień ten sięgają chętnie wszyscy projektanci wnętrz. Nic dziwnego, bowiem nasycony kolor winnej czerwieni, może nadać skutecznie każdemu wnętrzu niepowtarzalnego szyku i charakteru. W jego przypadku warto jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji, zwłaszcza jeśli ma “królować” w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Jak zatem zastosować burgund we wnętrzach oraz z jakimi kolorami najlepiej go łączyć?

 

 

 

Burgundowe ściany

 

Ten zmysłowy, mocny, a zarazem tajemniczy kolor warto stosować z umiarem, tak aby nie przytłoczyć wnętrza. Burgund na ścianach to z pewnością propozycja dla osób o zdecydowanej osobowości. Dawniej występował dość często w tej roli, należy jednak mieć na uwadzę, że ówczesna architektura uwzględniała znacznie wyższe stropy oraz powierzchnie okien, a tym samym skuteczniej absorbowała nasycone kolory.

 

 

 

We współczesnych mieszkaniach warto zastosować burgund na najbardziej oświetlonych ścianach np. umieszczonych w sąsiedztwie lub na przeciwko okna. Decydując się na taki odcień farby czy tapety można śmiało zestawić go z podłogą w ponadczasową, biało-czarną szachownicę.

 

 

 

Na tle burgundowych ścian efektownie prezentować się będą minimalistyczne złote ramki np. z rodzinnymi fotografiami lub stylizowane w nurcie ludwikowskim ramy do plakatów. W nowoczesnych wnętrzach można postawić także na naklejki na ścianę np. w złotym lub czarnym kolorze, które będą doskonale korespondować, a zarazem przełamywać ten mistyczny odcień.

 

 

 

Meble w kolorze winnej czerwieni

 

Burgund może stać się motywem przewodnim danej aranżacji w postaci rozmaitych mebli. Warto w tym miejscu pamiętać, że kolor ten łączy się doskonale z beżem, różem, czernią i bielą. Decydując się więc na sofę, szezlong czy łóżko w kolorze burgundu, dobrze aby wybrany zestaw mebli korespondował z wymienionymi odcieniami.

 

 

 

Coraz częściej burgund zestawiany jest także z zielenią czy błękitem. W pierwszym przypadku odnosi się to zarówno do żywych roślin doniczkowych, jak i dodatków np. narzuty na łóżko czy poduszek do salonu w zimnym odcieniu tego koloru.

 

 

 

Burgundowa kuchnia i łazienka

 

Głęboki kolor wina zarezerwowany jest nie tylko dla salonów, sypialni czy lokali usługowych. Doskonale sprawdzi się także w kuchniach i łazienkach. W pierwszym przypadku harmonijnie będzie łączyć się z dodatkami w kolorze złota lub mosiądzu. W burgundowej kuchni można też śmiało pokusić się o blaty wykonane z naturalnego kamienia, zwłaszcza marmuru, który nada wnętrzu ponadczasowego, eleganckiego charakteru. Innym efektownym rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli, których fronty odznaczają się burgundowym odcieniem, z kolei blat wyrazistym, czarnym kolorem.

 

 

 

W przypadku łazienek z burgundowymi ścianami warto, aby urządzenia sanitarne odznaczały się śnieżnobiałym kolorem, z kolei mniejsze elementy armatury przyciągały uwagę złotym odcieniem. Na podłoże można zdecydować się na ciemne lub odznaczające się fantazyjnym wzorem płytki. Z kolei efektownymi dekoracjami ścian, które przełamią nieco głęboki kolor będą minimalistyczne plakaty do łazienki.

 

 

 

 

Burgund sprawdza się doskonale zarówno na ścianach, jak i w formie subtelnych dodatków np. narzut, wazonów czy poduszek glamour. Przez to, że łączy się idealnie zarówno ze stylizowanymi na stare, jak i minimalistycznymi meblami, kolor może z powodzeniem stanowić motyw przewodni wnętrz w stylu klasycznym, nowoczesnym, jak i eklektycznym.

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem