HIT 2019: Wielki powrót wzorów z lat 70′

Było jasno, skromnie i surowo. Tak prezentowały się wnętrza Polaków, zaaranżowane zgodnie z najpopularniejszym od dawna kierunkiem wnętrzarskim, który przywędrował do nas z chłodnej północy. Królujący w ostatnich sezonach skandynawski minimalizm ustąpił jednak miejsca retro eklektyzmowi. W 2019 roku ma być wzorzyście i kolorowo. Czas na wielki powrót designu z lat 70.

 

Szalone lata 70’

 

Choć czasy PRL nie kojarzą się Polakom najlepiej, to wnętrza urządzone w stylu lat 70’ budzą w nich pewien sentyment. Geometria i asymetria, opływowe kształty brył, prawdziwe bogactwo kolorów i nieco psychodeliczne wzornictwo to charakterystyczne cechy designu z tamtego okresu. Do wnętrz wprowadzono wówczas intensywne odcienie pomarańczy, żółci i zieleni, które połączone ze sobą stanowiły nie tylko oryginalny kontrast, ale pobudzały także wyobraźnię i stymulowały umysł, wkraczając nieco na futurystyczne tory. Projektanci z tego okresu mieli awangardowe podejście i światowe nowinki chętnie przenosili na nasz grunt.

 

 

 

Lata 70’ to era rozkładanej wersalki, a także sof i foteli Kon-Tiki w charakterystycznych sosnowych ramach, które swoim wyglądem przypominały plażowe leżaki. W tym okresie we wnętrzach panował błysk. Idealnie sprawdzały się zatem chromowane i polerowane ozdoby nawiązujące stylistyką do klimatu disco. Uwagę zwracały zwłaszcza szklane wazony i figurki, kolorowe kryształy czy metaliczne podstawy lamp podłogowych. Ale moda na lata 70’ to przede wszystkim mnogość kolorów i futurystyczne wzornictwo. Na fali tych wspomnień powstają dziś wnętrza, które swoją aranżacją nawiązują właśnie do tego okresu.

 

 

 

Design lat 70’ – hit czy kit?

 

Wielki powrót wzorów z lat 70’ zapowiedziano w opublikowanym niedawno raporcie meblarskiej platformy online Clippings, w którym nawiązano do wystaw zaprezentowanych na tygodniach designu w Nowym Jorku, Mediolanie, Paryżu, Londynie, Sztokholmie i Kopenhadze. Wyznaczono tam wówczas pięć dominujących trendów, które w oczywisty sposób nawiązują do stylistyki lat 70. Zdecydowana większość projektów prezentowała różnorodne i wyraziste zarazem kolory, odważne formy i kształty, a także futurystyczne, nieco kosmiczne motywy. Cechy charakterystyczne tego designu widoczne były również w różnego rodzaju dodatkach, a także w kontrastujących ze sobą odcieniach ścian oraz podłóg.

 

 

Współcześni designerzy i projektanci wnętrz nie boją się eksperymentować. Chętnie bawią się kolorem i teksturą. Sięgają też po nowe techniki zdobienia i wykańczania mebli. Coraz bardziej popularnym zabiegiem staje się tak zwana markieteria, a więc technika polegająca na pokrywaniu mebli różnymi materiałami i tworzeniu dzięki temu niepowtarzalnych wzorów. Metoda ta pozwala projektantom bezpośrednio nawiązywać do typowego dla tego okresu kolorowego kiczu, który – choć tandetny, to na swój sposób przecież kultowy.

 

 

 

Jak zaaranżować wnętrza w stylu lat 70?

 

Nawiązanie do stylu lat 70’ wcale nie musi oznaczać spektakularnej metamorfozy wnętrza. Design tamtego okresu we współczesnej odsłonie jest podatny na połączenia. Można zatem swobodnie oscylować wokół klasycznej estetyki oraz odważnej awangardy, utożsamianej niekiedy nawet z tandetą. W takim wydaniu wnętrze nabiera eklektycznego wyrazu, cenionego zwłaszcza przez miłośników odważnych, wręcz artystycznych rozwiązań.

 

 

 

Od czego zacząć? Najlepiej od najprostszych rzeczy, a więc od krzeseł lub foteli charakterystycznych dla tego okresu. Najlepsze okażą się modele na cienkich nóżkach lub zdecydowanie bardziej skomplikowane konstrukcje, przybierające nieco futurystyczne formy. Strzałem w dziesiątkę okażą się kolorowe i wzorzyste tapicerki.

 

 

 

We wnętrzach stylizowanych na lata 70’ nie powinno zabraknąć mebli drewnianych w różnych odcieniach brązu,  a także przyciągających wzrok tekstyliów. Kolorowe dywany i zasłony wprowadzą do wnętrza niepowtarzalny nastrój, przywołując na myśl barwny klimat tamtych czasów. Ma być radośnie i wzorzyście, z dużą dbałością o detal.

 

 

 

We wnętrzach sprawdzą się zatem nie tylko miękkie koce czy poduszki geometryczne, ale również te dawniej używane tekstylia jak dywaniki ścienne czy dywany typu shaggy. Nie powinno w nich zabraknąć również ściennych dekoracji. Dobrym wyborem okażą się geometryczne lub kolorowe plakaty z abstrakcyjnym czy kwiatowym motywem.

 

 

 

Intensywne kolory, mnogość wzorów i kosmiczne formy – tak w skrócie przedstawić można design lat 70’, który powraca na salony. Surrealizm tamtego okresu coraz częściej gości w naszych domach i wszystko wskazuje na to, że trend ten na długo utrzyma się we współczesnym wnętrzarstwie.

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem