Jak będą wyglądały mieszkania przyszłości?

Zrównoważony rozwój, trendy ekologiczne i prozdrowotne, innowacyjne technologie – wszystkie te czynniki wpływają obecnie nie tylko na różne dziedziny gospodarki, ale także na nasze życie. Są one wszechobecne na każdym kroku i zmieniają sposób działania w pracy, podczas spotkania z przyjaciółmi, a nawet w domu. Mieszkania przyszłości będą stanowić mieszankę powyższych tendencji. Jak zatem zostaną one odzwierciedlone w rzeczywistości?

 

Inteligentne domy, czyli mieszkanie z robotami

Od lat określenie “inteligentny dom” funkcjonuje w świadomości wielu ludzi i coraz większa ich część przekonuje się do takich rozwiązań, stosując je również u siebie. Jest to jednak nic innego jak życie z robotami, które chociaż wyglądem mogą odbiegać od klasycznego wyobrażenia, są urządzeniami, które parzą kawę, dbają o muzykę i oświetlenie czy sprzątają dom.

 

 

 

W smart domu z przyszłości roboty humanoidalne, czyli przypominające ludzi, mogą być naturalnym zjawiskiem, ich rynek rozwija się bowiem coraz prężniej. Takie rozwiązanie może spowodować, że staną się one nie tylko pomocnikami, ale także bratnimi duszami, które będą zaprogramowane tak, aby rozumieć nasze charaktery i potrzeby. Oprócz tego, że będą wykonywać polecenia, zaczną także uczyć, bawić czy opiekować się ludźmi.

 

 

 

 

Przeszkodą na drodze do spełnienia tego scenariusza jest jednak konieczność integracji wszystkich urządzeń, nad którą pracują stale specjaliści. Wnętrza tak nowoczesnych, inteligentnych domów są bardzo minimalistyczne i chłodne. Dodatki, które w nich królują, to zazwyczaj ozdoby monochromatyczne i proste jak na przykład plakaty geometryczne.

 

 

 

Mikrodomy – minimalizacja wydatków, powierzchni i potrzeb

 

Rozrastające się aglomeracje miejskie i stale rosnąca liczba ludności wpływają na rosnące ceny mieszkań, a także liczne zanieczyszczenia. Aby zapobiec tym destrukcyjnym zmianom, coraz więcej ludzi decyduje się na zmianę stylu życia, ograniczenie ilości posiadanych dóbr i przeprowadzkę do kompaktowego minidomu. Są to apartamenty o powierzchniach zaczynających się nawet od niecałych 10 m². Często można również spotkać przenośne mikromieszkania na kołach. Takie rozwiązanie pozwala na dużą oszczędność powierzchni, a także kosztów związanych z opłatami eksploatacyjnymi czy czynszem.

 

 

 

Spore wyzwanie może stanowić aranżacja tak niewielkiej powierzchni. Kluczowym jest, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna i pomieściła wszystkie niezbędne do życia przedmioty. Optymalne wykorzystanie przestrzeni sprawi, że życie w mikromieszkaniu będzie łatwiejsze, dlatego warto zagospodarować odpowiednio miejsce za drzwiami, między stopniami schodów czy pod sofą.

 

 

Ważnym aspektem są również dodatki, których zadaniem będzie stworzenie przytulnej domowej atmosfery w taki sposób, aby jednocześnie nie przytłoczyć mieszkania. W tym wypadku można postawić na przykład na plakaty ścienne w minimalistycznym stylu, dopełnione srebrnymi ramkami. Takie rozwiązanie zajmuje niewiele miejsca i stanowi piękną, nienachalną dekorację.

 

 

Ekologiczne domy w trosce o środowisko

 

Drastyczne zmiany klimatyczne, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich dekad, wpływają na ludzi i środowisko, w jakim mieszkają. Dbając o zdrowie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne, coraz więcej osób będzie żyć bardziej ekologicznie i w zgodzie z naturą.

 

 

Ekologiczne domy to, zgodnie z ideą, miejsca samowystarczalne, które czerpią energię z odnawialnych źródeł – na przykład z wiatru czy słońca. Ponadto, bardzo istotną kwestią w aranżacji takiego mieszkania jest również zieleń, która korzystnie wpływa na jakość powietrza. Wspaniałym trendem, który będzie zyskiwał coraz większą popularność, są zielone, żywe ściany obsadzone roślinami, które sprzyjają redukcji hałasu oraz zanieczyszczeń i stosowane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Naturalne elementy w pomieszczeniu mogą także poprawiać nastrój i uspokajać, co w czasach ciągłego pośpiechu jest z pewnością bardzo cenne. Aby stworzyć w domu oazę ciszy i wytchnienia, oprócz żywych roślin można go udekorować również dodatkami z motywami naturalnymi – na przykład poduszkami botanicznymi.

 

Wspólne mieszkanie sposobem na ekonomiczne życie

 

Dotychczas dzielenie mieszkania kojarzyło się z wyjazdem z rodzinnego miasta na studia i koniecznością wynajmu pokoju wspólnie z przyjaciółmi. Obecnie coraz popularniejszy staje się trend mieszkania we wspólnotach i korzystania razem z kuchni czy przestrzeni w salonie.

Dzieje się tak nie tylko ze względu na wysokie ceny mieszkań, ale także przez samotność. Presja czasu, wysokie ambicje, ciągłe wymagania – to wszystko sprawia, że młodzi ludzie coraz częściej czują się odosobnieni i w poszukiwaniu towarzystwa decydują się na wspólne mieszkanie.

Oprócz Stanów Zjednoczonych, również w europejskich państwach takich jak Niemcy, Szwecja czy Wielka Brytania, ten trend dynamicznie się rozwija i zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Współdzielone mieszkania oferują wiele udogodnień takich jak baseny, przestrzenie do gry, a nawet kino, na które normalnie nie każdy może sobie pozwolić.

Mieszkania przyszłości to połączenie troski o środowisko i o nas samych, w taki sposób, aby ułatwiać życie sobie oraz innym wokół.

 

 

Źródło: Raport “Mieszkanie przyszłości”, infuture.institute dla Homebook

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem