Jak stworzyć bardziej inteligentny dom, czyli wszystko o SMART HOME

Systemy Smart Home stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Planując zmodernizować dom do jego nowocześniejszej i bardziej inteligentnej formy, warto zainwestować w kompleksowy system obsługujący wszystkie dostępne instalacje na zewnątrz i wewnątrz domu. Inteligentny dom to miejsce przyjazne dla środowiska, a jednocześnie bezpieczne, komfortowe i oszczędne dla jego mieszkańców. Co cechuje filozofię smart home?

 

 

 

 

Korzyści z zastosowania inteligentnych systemów zarządzania domem

 

Od początku XX wieku zaobserwować można dynamiczny rozwój technologii organizujących przebieg codziennych rytuałów współczesnego człowieka. Idea Smart Home dąży nieprzerwanie do doskonałości, opierając się na trzech nadrzędnych aspektach rozwojowych. Pierwszym z nich jest zdalny system kontroli urządzeń domowych z zewnątrz i wewnątrz oraz zminimalizowanie zbędnych urządzeń zewnętrznych lub ich konsolidacja. Drugim z założeń rozwojowych jest minimalizacja kosztów i poszukiwanie przyjaznych środowisku źródeł energii. Trzecim jest konstrukcja jak najbardziej prostych i intuicyjnych, a zarazem kompleksowych narzędzi kontroli nad wszystkimi funkcjami inteligentnego domu.

 

 

 

 

 

 

Kamery monitorujące

 

Obecnie właściciel może w czasie rzeczywistym obserwować dom z dowolnego miejsca swojego pobytu. Dzięki zintegrowanym systemom kamer i czujników, wszelkie wydarzenia można śledzić i zapobiegać potencjalnym nieszczęściom za pomocą iPhone’a czy też wszelkich innych urządzeń z systemem Android. Urządzenia rejestrujące działają w trybie nocnym i dziennym, pozwalając na zapis obrazu nawet do 7 dni. Czujniki ostrzegają o możliwościach zatrucia substancjami lotnymi lub zagrożeniach pożarowych, a umiejscowione w różnych miejscach kamery pozwalają na podgląd sytuacji w poszczególnych pomieszczeniach.

 

 

 

 

Smart mirror

 

Inteligentne lustra to do niedawna jedynie rekwizyty z filmów science fiction. Dziś może mieć je w domu każdy. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest odbijanie obrazu, dają również całą paletę dodatkowych możliwości ich zastosowania. Podobnie jak w przypadku kamer, można za ich pomocą śledzić sytuację w pokoju dziecka. Wyświetlają wszelkie przydatne ich użytkownikowi informacje, takie jak przypomnienia o nadchodzących wydarzeniach, lista zakupów, komunikaty meteorologiczne czy też powiadomienia z portali social media. Estetyczne i futurystyczne urządzenia, można zamontować w ramki, dostosowując ich wygląd do wystroju pomieszczenia.

 

 

 

 

 

 

 

Ekologiczne mini ogródki

 

Małe domowe ogródki to doskonała alternatywa dla osób ceniących sobie zdrowe odżywianie. W osobiście kontrolowanych ziołowych sadzonkach nie ma pestycydów, fungicydów czy innych szkodliwych hormonów, napędzających sztucznie wzrost roślin. Obecnie można inteligentny dom zaopatrzyć w samonawadniające się systemy z modułowymi lampami wspomagającymi wzrost rośliny.

 

 

 Inteligentna lodówka

 

Kuchnia jest miejscem, w którym domownicy spędzają zazwyczaj bardzo dużo czasu. Jednym z najważniejszych kuchennych atrybutów jest lodówka, która w idei smart home może stać się centralnym panelem zarządzania. Wyświetlacz na nowoczesnej lodówce umożliwia zintegrowany pogląd działania wszelkich domowych urządzeń, począwszy od piekarnika, przez telewizor, a na telefonach komórkowych skończywszy. Lodówka wyświetli obraz przekazywany z kamery zainstalowanej w pokoju dziecięcym lub przy drzwiach wejściowych do domu. Ekran lodówki, podobnie jak w przypadku smart mirror, może pełnić rolę wielofunkcyjnego komunikatora.

 

 

 

 

Energia słoneczna

 

Duże panele fotogalwaniczne na dachu ekologicznego domu to nie wszystko. Obecnie są już dostępne niewielkie innowacyjne urządzenia kumulujące energię, które dbają zarówno o środowisko naturalne, jak i portfel ich posiadacza. Niewielkie i praktyczne ładowarki solarne pozwalają wykorzystać energię słoneczną do ładowania niemal każdego urządzenia mobilnego posiadającego port USB. Silikonowy pierścień pozwala na umieszczenie ładowarki na szybie okna mieszkania lub samochodu i pobieranie energii z dowolnego miejsca, w którym świeci słońce.

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem