Jak urządzić pokój niemowlaka?

W aranżacji pokoju dziecięcego ważna jest funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz uniwersalna stylistyka. To miejsce, w którym rodzice spędzają z dzieckiem mnóstwo czasu. Po kilku miesiącach nauki wspólnego życia, w codzienność wplatają się pewnego rodzaju rytuały: pobudka o tej samej godzinie dzień w dzień, obowiązkowe czytanie książki przed zaśnięciem czy sen wyłącznie przy zapalonej, nocnej lampce. Urządzenie pokoju niemowlaka ma ogromny wpływ na łagodny przebieg tego typu zachowań.

 

 

 

Pokój dziecięcy – najważniejsze elementy wystroju

Najważniejsze jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której będzie czuć się dobrze zarówno dziecko, jak i rodzice. W pierwszych dniach życia szybko okaże się, jak ważne jest przemyślane urządzenie pokoju dziecięcego.

 

 

 

1. Sen

Nieodłącznym elementem każdego pokoju jest łóżeczko z odpowiednim materacem. Najpopularniejszym i najtrwalszym materiałem, z którego wykonywane są dziecięce łóżeczka, jest drewno. To uniwersalny, solidny i jednocześnie klasyczny materiał, który można dopasować do każdej estetyki wnętrza. Ważne, by łóżeczko miało szczebelki, które zapewnią odpowiedni przepływ powietrza i jednocześnie zabezpieczą dziecko. Warto, by materac, kocyk czy poduszki dla dzieci były wykonane ze sprawdzonych materiałów (np. bawełna), a ich wkład był antyalergiczny.

 

 

 

Meblem, o którym często się zapomina, a który jest niezwykle ważny i potrzebny, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest fotel, na którym będzie można usiąść przy karmieniu i tuleniu pociechy. Dodatkową wygodę zapewni pufa lub stołek pod nogi. Dobrze, by obok fotela znajdował się także stół, na którym będzie można położyć napój, książkę czy chusteczki higieniczne – tak, aby zawsze mieć je pod ręką. Warto w pobliżu zamontować lampę z delikatnym, ciepłym światłem.

 

 

 

2. Higiena

W pokoju niemowlaka nie może zabraknąć miejsca wydzielonego do przebrania. Wystarczy równe podłoże, które będzie wykonane z łatwo ścieralnych materiałów (można używać także jednorazowych podkładów). W tej przestrzeni muszą znaleźć się najważniejsze przybory: pieluchy, chusteczki nawilżające, waciki, różnego rodzaju kremy, posypki itd. To miejsce nie tylko do zmiany pieluchy, ale często również do pielęgnacji dziecka po kąpieli. Warto, by w tym jednym miejscu znalazła się także szczotka do włosów z miękkim włóknem, patyczki do uszu oraz oliwka nawilżająca. Aby wszystkie akcesoria i kosmetyki prezentowały się ładnie, można umieścić je w ozdobnych pojemnikach.

 

 

 

 

3. Zabawa

Nie można zapomnieć o ulubionej czynności wykonywanej przez dzieci – czyli o zabawie. Niezależnie od tego, czy dziecko ma kilka dni, czy kilka lat, potrzebuje uwagi rodziców oraz wielu chwil spędzonych razem. Córeczka lub synek mogą sami zainteresować się różnego rodzaju dekoracjami, jednak najchętniej bawią się w towarzystwie. W każdym pokoju powinno być zatem miejsce wydzielone na zabawę. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się materiałowe wigwamy, które również świetnie się prezentują, a dzięki miękkiej tkaninie sprawiają, że dziecko nie siedzi bezpośrednio na podłodze.

 

 

 

 

Przeznaczenie konkretnego miejsca na zabawki pomoże w utrzymaniu porządku w pokoju – misie, lalki, samochodziki czy książeczki nie będą rozrzucone po całym pomieszczeniu, ale będą mogły wrócić do swojego pierwotnego miejsca tuż po zakończeniu zabawy.

 

4. Personalizacja

 

Ostatnim, najprzyjemniejszym etapem urządzania pokoju niemowlaka jest jego dekoracja oraz personalizacja przestrzeni. Owszem, przy wybieraniu mebli do pokoju dziecięcego, warto brać pod uwagę funkcje praktyczne, ale nie wolno zapominać o estetyce. O ile meble najczęściej wybiera się w neutralnych, stonowanych kolorach, o tyle z dekoracjami można zaszaleć. Mile widziane są kolorowe tekstylia (firany, dywany, kocyki, poduszki dekoracyjne, baldachimy), a także ozdobne dodatki: karuzela nad łóżeczko, plakaty na ścianę z imieniem, lustra, kwiaty i lampy.

 

 

 

Najistotniejsze jest to, by stworzyć wygodne oraz piękne pomieszczenie, w którym dziecko będzie czuło się naprawdę dobrze.

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem