Najnowszy hit wnętrzarski: styl Japandi

Styl Japandi stanowi wnętrzarskie spotkanie Wschodu z Północą. Ten nowy design w zawrotnym tempie podbił serca wszystkich estetów i pojawił się na językach architektów wnętrz z całego świata. Czemu zawdzięcza taką popularność? Przede wszystkim wykorzystane w nim zostały najlepsze cechy chłodnego i prostego skandynawskiego designu, w którym najważniejsza jest funkcjonalność z japońską filozofią Wabi-Sabi doceniającą piękno wynikające z upływu czasu. Co wyróżnia ten niezwykły wnętrzarski trend bazujący na założeniach minimalizmu?

 

 

Styl Japandi, czyli zderzenie kolorystycznego minimalizmu

 

Kolorystyczny asortyment dyktowany przez lodowce i fiordy to fundament skandynawskiego stylu – biele i chłodne szarości stanowią swoisty punkt wyjścia dla północnego designu, który uzupełniany jest wyłącznie poprzez niezbędne meble i dodające charakteru plakaty ścienne. Minimalizm króluje tutaj we wszystkich aspektach, począwszy od kolorów ścian, przez przestrzenne ustawienia mebli, aż po dopełniające całości elementy dekoracyjne. Styl ten nieustannie jest na topie i doskonale sprawdza się zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych loftowych wnętrzach.

Choć japoński design to zdecydowanie przeciwieństwo przepychu, nadmiaru i blasku, to minimalizm we wschodnim wydaniu wygląda nieco inaczej. W zestawieniu palety kolorystycznej nie rządzą już chłodne biele i szarości, tutaj wkraczają ciepłe nastrojowe beże, kolory ziemi i naturalne, stonowane brązy. Kolorystyka ta budzi poczucie spokoju i wyciszenia oraz pozostawania w swoistej jedności z naturą. Styl japandi to subtelne połączenie skandynawskiego chłodu z ciepłymi wybarwieniami wschodniej filozofii, które, choć na pozór kontrastujące, w efekcie prezentuje się jako dobrze skomponowana jedność. Nie zabrakło także miejsca dla drewna, cementowych płytek i odbarwionych marmurów.

 

 

 

Dodatki i tekstylia – czym zaskoczy Cię Japandi?

 

Co może w kwestii dodatków i tekstyliów łączyć Sztokholm z Tokio? Otóż właśnie minimalizm, choć w kulturze Północy i Wschodu odzwierciedlany jest on nieco inaczej. Styl skandynawski to przede wszystkim tkaniny w naturalnych odcieniach. Materiały, które królują w tym prostym funkcjonalnym designie to gruba wełna, bawełna czy len. Są to właśnie te elementy, które do tego, potencjalnie chłodnego designu, wnoszą przytulny charakter. Minimalizm wyrażany jest także w dodatkach i sztuce – na ścianach nie wiszą bogate w detale, kolorowe i przaśne obrazy, a raczej minimalistyczne plakaty, które piękno oddają w prostych finezyjnych formach.

 

 

 

Filozofia Wabi-Sabi to ukłon w stronę natury, której nie trzeba poprawiać. Zgodnie z nią – prawdziwy perfekcjonizm tkwi w nieperfekcyjnych detalach. Tutaj wykorzystuje się przede wszystkim surowe materiały, jak wiklina oraz bezapelacyjne estetyczne walory drewna, które sprawdza się nie tylko w formie ściennej boazerii, ale także jako wszelkie uzupełnienia i dodatki. Maty bambusowe i japońska ceramika uzupełnione o minimalistyczne skandynawskie dodatki to kwintesencja stylu Japandi.

 

 

 

Wnętrza w stylu Japandi – co się sprawdzi, a czego warto unikać?

 

Wnętrza w stylu Japandi to przeciwieństwo przepychu i nadmiaru formy. Tak urządzone pomieszczenia są nie tylko skromne, ale jednocześnie niebanalne, a swoim wystrojem zachęcają do chwili refleksji i zatrzymania, wprowadzają w stan odpoczynku, a więc czasu, kiedy nie trzeba już za niczym gonić. Niekiedy filozofia Wabi-Sabi może okazać się nieco przytłaczająca czy mroczna, właśnie dlatego połączenie tego japońskiego nurtu ze skandynawską prostotą buduje dobrze wyważoną całość.

 

Przestrzenie urządzone w stylu Japandi odznaczają się prostotą pozbawioną północnego chłodu – jest naturalnie i przytulnie, za sprawą jasnych odcieni drewna, dekoracji roślinnych i nastrojowego oświetlenia oraz subtelnego uzupełnienia dodatkami, jakie stanowić mogą chociażby poduszki skandynawskie. Meble nie muszą być idealne, świetnie sprawdzą się te, na których widać już upływ czasu. Unikać należy zatem wszystkiego, co jest idealnie dopracowane i perfekcyjne, przaśnych form i nienaturalnych wybarwień

 

 

 

Prosty sposób na styl Japandi w Waszych domach!

 

Styl Japandi w katalogach wnętrzarskich pojawił się stosunkowo niedawno. Stanowi on harmonijną kompozycję, łączącą w sobie chłodny minimalizm z przytulnością i ciepłem. Te nieskomplikowane formy i naturalność materiałów mogą z łatwością zostać przemycone do Waszych wnętrz. Doskonale sprawdzą się rattanowe, bambusowe lub ażurowe lampy – wprowadzą niepowtarzalny klimat i piękne efekty świetlne na ścianach wnętrza.

 

 

 

Niekonwencjonalne wykorzystanie naturalnych materiałów na krzesłach, stolikach barowych czy stołach tworzy, w połączeniu ze stonowaną kolorystyką i dobrze dobranymi elementami dekoracyjnymi, podstawę stylu Japandi. Taki design wprowadzony do Waszych wnętrz sprawi, że poczujecie bezpretensjonalne ciepło bijące od niewyszukanych detali. W tym trendzie dużą wagę przykłada się do rzemiosła i własnoręcznie wykonanych przedmiotów – z drewna, ceramiki czy innych dowolnych materiałów.

Największym walorem tego stylu jest fakt, że własnoręcznie wykonane dekoracje to ogromna satysfakcja, a dodatkowo nie muszą być wcale idealne, więc nie bójcie się próbować! Asymetryczne gliniane naczynia z dostrzegalnymi wadami i uszkodzeniami to prawdziwy kunszt Wabi-Sabi! Proste dodatki, jak lniana pościel, która stale zyskuje na popularności za subtelną estetykę i właściwości zdrowotne czy azjatyckie rośliny, jak drzewka bonsai bądź finezyjnie ułożone w wazonie gałązki, urozmaicą wnętrze i dodadzą mu tego oryginalnego, bezpretensjonalnego designu.

 

 

 

Styl Japandi to złoty środek dla osób, które z jednej strony dostrzegają walory minimalizmu, a z drugiej jednak obawiają się chłodnego klimatu i braku przytulności w pomieszczeniu. Ten najnowszy trend wnętrzarski nie bez powodu tak szybko stał się niezwykle popularny. W jednym salonie mogą doskonale korespondować skandynawskie plakaty i modne poduszki z napisami, a także ceramika wabi-sabi i meble, w których celowo podkreślony został upływ czasu. Połączenie północnego i wschodniego designu wprowadza do prostoty ciepło i nienachalność, a wnętrze zyskuje na niepowtarzalnym charakterze i przytulnym klimacie.

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem