Poznaj nowy minimalizm! Jak zmienił się nasz ulubiony styl?

Przez kilka ostatnich sezonów w trendach wnętrzarskich dominował głównie skandynawski design. Prostota i minimalizm to dwa główne wyznaczniki stylistyki panującej na północy Europy. Pokochaliśmy chłodne wnętrza w jasnej kolorystyce, meble wykonane z naturalnych materiałów i zielone rośliny wokół. W 2019 roku minimalizm nie poszedł w odstawkę, ale powitaliśmy go w zupełnie nowej odsłonie. Idąc za filozofią hygge – ma być ciepło, przytulnie i komfortowo – mimo wciąż dominującej stonowanej kolorystyki. Jak zmienił się nasz ulubiony styl?

 

 

 

 

Styl skandynawski ewaluował przez wiele lat i doczekał się przez to bardzo wielu odmian. Na początku lat 50. XX wieku charakteryzował się głównie prostotą i minimalizmem w bardzo eleganckim wydaniu. Jego kolejną odmianą był styl gustawiański, utożsamiany z czasami Ludwika XVI. Obecnie mamy do czynienia z takimi odmianami jak New Nordic czy Scandi-Boho.

 

 

 

 

New Nordic – bo liczy się wysoka jakość życia

New Nordic to popularny w 2019 roku styl wnętrzarski, stanowiący zamiłowanie do minimalizmu, ale w zupełnie nowej odsłonie. Wnętrza zaaranżowane w oparciu o ten design mają być przede wszystkim ciepłe i przytulne, bezpieczne i komfortowe. Styl opiera się zatem w głównej mierze na skandynawskiej filozofii życia. W aranżacji ważne będzie wykorzystywanie naturalnych materiałów i funkcjonalnych sprzętów. Ma być nie tylko pięknie, ale przede wszystkim wygodnie – tak, aby każdego dnia móc celebrować w domu najbardziej wyczekiwane chwile.

 

 

 

 

Czas spędzony z książką w wygodnym fotelu, wieczór z lampką wina przy kominku, popołudniowa drzemka na kanapie pod ciepłym kocem z włóczki – w stylu New Nordic ważne jest to, aby wybierać te elementy wyposażenia wnętrza, które pozwolą na maksymalny relaks. Minimalizm w tym stylu zostaje nieco przełamany – na przykład za pomocą wzorzystych tapet czy obrazów na ścianach. Charakterystyczne są także dodatki wykonane z drewna, skóry lub wełny.

 

 

 

 

Koniec z surowym minimalizm

 

Nowy minimalizm stopniowo zatraca swą surowość. Nadal ważna jest zasada “mniej znaczy więcej”, ale minimalistyczne wnętrza wcale nie muszą być białe czy szare. W aktualnych trendach wnętrzarskich królują obecnie pastelowe odcienie, kremy i beże, które w nowoczesnych aranżacjach minimalistycznych zaobserwować można przede wszystkim na kanapach i fotelach. Jeżeli kolory te chcemy wprowadzić do domu za pomocą drobnych tekstyliów, bardzo dobrze sprawdzą się poduszki dekoracyjne lub koce. Do wnętrz wkracza też zdecydowanie więcej naturalnych dodatków – na przykład w postaci plecionek czy jasnego drewna.

 

 

 

 

Rękodzieło – w drodze po autentyczność

 

Minimalistycznie zaaranżowane wnętrza od zawsze wyróżnia zamiłowanie do natury. W związku z tym, że nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa, chętnie sięgamy po materiały, których pozyskiwanie nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Ten trend zauważalny jest także w urządzanych przez nas wnętrzach. Coraz większą popularnością cieszą się zatem bambusowe meble i dodatki, które doskonale odnajdują się w minimalistycznych wnętrzach. W ostatnim czasie zaobserwować można było także duże zainteresowaniem rękodziełem. Przedmioty wykonane ręcznie są nie tylko unikalne, ale wprowadzają również do wnętrza niepowtarzalny i ciepły klimat, o który w nowoczesnym minimalizmie chodzi przecież najbardziej.

 

 

 

 

Scandi-Boho

 

Skandynawski minimalizm i cygański design – tak w skrócie można określić modny w 2019 roku styl, jakim jest Scandi-Boho. To doskonała propozycja dla tych, którym stylistyka krajów Północy wydaje się jednak zbyt surowa. W wnętrzach Scandi-Boho pojawiają się wzorzyste dywany, drewniane meble, zielone rośliny i różnego rodzaju dodatki w intensywnych kolorach. Ściany natomiast mają pozostać jasne.

 

 

 

 

Nowy minimalizm sprawdzi się w mieszkaniach miłośników skandynawskiego designu, ale stawiających jednocześnie na odrobinę kontrastu i maksymalną wygodę. Chodzi więc przede wszystkim o to, aby było przytulnie, funkcjonalnie i bezpiecznie. Efekt wizualny również się liczy – neutralnie zdobione dotychczas pomieszczenia warto przełamać kontrastującymi kolorami i materiałami, wpływając tym samym na oryginalność aranżacji.

TAGI: