Stylizacja regałów, czyli shelfie idealne

 

W ostatnim poście pisaliśmy o kolorze, który uwiódł pokolenie Milenialsów. Wspominaliśmy także, że do obcowania z nowinkami technologicznymi byliśmy przyzwyczajani od małego. Nikogo już nie dziwią ludzie, którzy paradują po plaży z telefonami na kijkach, radośnie krzycząc „selfie!” co 10 metrów. Jednak, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, tak i tutaj pojawiają się zmiany. Zdjęcia, które publikujemy w sieci zaczęły ewoluować, a wraz z rosnącym zainteresowaniem projektowaniem i dekorowaniem wnętrz selfie zaczęło wypierać… shelfie, czyli po prostu – zdjęcia półek.

 

 

Zadaniem selfie było pokazanie naszego nastroju, okolicy, w której akurat się znajdujemy, jednak tak, by nie ukazać zbyt wiele. Shelfie z kolei to pokazanie cząstki swojego domu, najbliższego otoczenia. Cząstki, która również może być zmieniana i dostosowywana do naszego aktualnego humoru. Ciężko przestawiać meble parę razy w tygodniu, jednak nasze regały dają nam wręcz nieograniczone możliwości ustawiania, przestawiania i zmieniania prezentowanych na nich przedmiotów. Czyż nie tworzy to ich idealnymi modelami naszych wnętrzarskich sesji?

Monochromatycznie

 

Na początek coś pozornie prostego, czyli czerń, biel i skala szarości. Prostego? Nic bardziej mylnego! O ile w naszych szafach bardzo łatwo odnajdziemy ubrania w tych kolorach, o tyle książki czy czasopisma zazwyczaj wydawane są tak, by wabiły nas barwnymi okładkami. Skompletowanie biblioteczki i znalezienie pasujących dodatków w tych barwach może okazać się trudne, dlatego możemy posłużyć się sprytnym trickiem i przemalować regał na głęboką czerń. Taki regał doda tajemniczości i charakteru całemu wnętrzu, pobudzając nas do tego, by zajrzeć co kryje się na jego półkach.

 

 

 

Forma ponad treść?

 

Skoro możemy przemalowywać nasze półki to możemy również zaszaleć z ich ułożeniem. Nie trzeba pomocy stolarza, by całkowicie je odmienić. Wieszając półki na ścianie zdecyduj się po prostu na nieregularne rozłożenie. Asymetria jest bardzo nowoczesna, a dodatkowo stworzy Ci miejsce do układania przedmiotów o różnych wielkościach. W roli niebanalnego regału sprawdzą się również półeczki ułożone w kształcie plastra miodu.
Ciekawą propozycją są też ażurowe, lekkie regały z metalowych rurek, które dodadzą wnętrzu lekkości nawet wtedy, gdy ustawisz na nich bardzo wiele dodatków.

 

 

 

Metalowe konstrukcje wcale nie muszą być czarne. Zdecydowanie się na metaliczne regały z półkami zrobionymi ze szkła sprawi, że Twoje wnętrze stanie się przestronniejsze i bardziej eleganckie. Na takim tle przepięknie będą się prezentowały pomniejsze rzeźby czy pamiątki z podróży.

 

 

Z kolei idealnym pomysłem do pokojów dziecięcych są półki ułożone w określonym kształcie. Drewniany regał stworzony na kształt namiotu teepee, którego podstawa opiera się bezpośrednio na ziemi, da dziecku możliwość swobodnego ściągania ulubionych książek i zabawek. Natomiast półeczki, nawiązujące kształtem do motywu gór staną się praktyczną ozdobą, która skradnie serce nie tylko maluchom.

 

 

 

Mól książkowy

 

Możliwości ułożenia półek jest wiele, ale zastanówmy się co tak naprawdę jest godne wyeksponowania na nich. Zacznijmy od rzeczy oczywistych, czyli książek. Przydomowe biblioteczki nie muszą już kojarzyć się z latami ’90 i wszechobecnymi, smutnymi meblościankami, na których wszystkie książki miały taką samą okładkę. Zabaw się formą i wyeksponuj swoje książki tak, by były one łatwo dostępne, ale również zachęcały swoim ułożeniem do ściągnięcia ich z półki. Jedni są zwolennikami układania tematycznego, inni wybierają kolejność alfabetyczną, a jeszcze inni najbardziej ozdobną, czyli kolorystyczną. Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz pamiętaj o tym, że poziom czytelnictwa w Polsce maleje, dlatego staraj się swoim shelfie iść na przekór tej niepokojącej modzie.

 

 

 

Okaż zainteresowanie

 

Jeśli jednak nie lubisz otaczać się książkami, wolisz wypożyczać je z biblioteki niż kupować, nie oznacza to, że musisz rezygnować ze swojego idealnego shelfie. Co jeszcze można pokazać na domowej półce? Oczywiście, kolejny raz, warto zaakcentować swoją pasję. Kochasz rośliny i uwielbiasz się nimi otaczać? Doskonale. Nie tylko wygląda to przepięknie, ale także oczyszcza powietrze, co jest niezmiernie ważne, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Wyeksponuj swoje okazy w niebanalnych doniczkach. Możesz je zrobić sam, z pomocą zwykłego markera lub farby, nawet takiej, która została Ci po ostatnim malowaniu ścian. Dzięki takiemu towarzystwu regał nabierze kolorów.

 

 

W przypadku, gdy jesteś miłośniczką mody, również nie wahaj się przed tym, by zaznaczyć to w swoim mieszkaniu. Nie masz garderoby? Któż więc zabroni Ci ustawić ulubione szpilki czy dodatki na półkach w salonie?
W ten sposób Twoje ulubione akcesoria znajdą się na należnym im miejscu, a Twoje mieszkanie będzie pokazywało Twoje hobby.

 

 

Nie tylko od święta

 

Oczywiście nie zapominamy również o tym, że nasze regały poza tym, że mają być eleganckie, powinny również spełniać swoją podstawową funkcję –przechowywać potrzebne nam rzeczy. Poza salonem, otwarte regały
lub półki skryte za przeszkleniem witryny, znajdujemy głównie w kuchniach i jadalniach. Warto zadbać o to, by trzymane tam przez nas rzeczy, były w estetycznych opakowaniach. Duże słoje pomieszczą kasze, mąki i inne produkty, które nie mieszczą się w kuchennych szufladach. Podobnie z naczyniami, których używamy od święta. Skoro nie używamy ich na co dzień to szkoda, aby cały czas ukrywały się w zamkniętych szafkach.
Warto wyeksponować ich formę i zdobienia na otwartych półkach.

 

 

 

Tworząc idealne shelfie pamiętaj o tym, że najlepiej prezentują się te regały, które nie są przepełnione. Kolejny raz okazuje się, że nawet w takiej sprawie, minimalizm wiedzie prym. Staraj się weryfikować to, co tak naprawdę jest Ci potrzebne i czy pamiątka z gór, którą kupiłeś mając -naście lat nadal podoba Ci się na tyle, by znalazło się dla niej miejsce. Symetria, estetyka i równowaga to słowa, które pomogą Ci ocenić, które przedmioty warto pokazać, a które lepiej schować do ozdobnego pudełka.

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem