Sztukateria ścienna znowu w modzie

Sztukateria to trend ponadczasowy, który nieustannie powraca co jakiś czas, by wypełnić wnętrza pomieszczeń mieszkalnych gustowną aranżacją. Uwypuklone elementy dekoracyjne nadają życie martwym ścianom, obdarzając je niepowtarzalnym charakterem. Wzbogacenie przestrzeni pomieszczenia za pomocą gzymsów, kolumn, pilastrów czy plafonierów podkreśla jego walory, jednocześnie maskując niedoskonałości. Pomysłowe podejście do aranżacji wnętrz pozwala na nieograniczone możliwości interpretacyjne zastosowanych stylów. Kiedyś ozdoba pałaców i starych kamienic, dziś wracająca do łask sztukateria, staje się elementem wystroju współczesnych budynków mieszkalnych.

 

 

 

Gzyms i rozeta pod sufitem

 

Sztukateria umieszczona na suficie nadaje pomieszczeniu szyku i elegancji. Gzyms obiegający sufit wzdłuż ścian podwyższa wizualnie ich wysokość. Subtelny lub kunsztownie rzeźbiony wzór może być lekko podkreślony ciemniejszym kolorem w stosunku do bieli sufitu. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie gzymsu taśmami ze światłem LED-owym, które znacznie podkreślają wypukłości rzeźbień.

 

 

 

Rozeta z kolei doskonale maskuje niedoskonałości powierzchni sufitu, a jej kompozycja stanowi często prawdziwe dzieło sztuki. Pod barokowymi zdobieniami rozety można zawiesić współczesną lampę lub żyrandol, łącząc harmonijnie klasykę ze współczesnością. Na suficie można z powodzeniem zastosować lekkie sztukaterie styropianowe, ze względu na znikomą możliwość ich uszkodzeń w tym miejscu.

 

 

 

Sztukaterie ścienne

 

Sztukateria ścienna doskonale podkreśla wybrane obszary pomieszczenia i nadaje ich powierzchniom charakterystyczną fakturę. W połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem, buduje wyjątkową aranżację wnętrza. Umiejętnie wykonana, niweluje nierówności ściany i maskuje wszelkie powstałe na jej powierzchni niedoskonałości.

 

 

 

 

Aranżując przestrzeń za pomocą elementów sztukaterii, warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji i dostosować je do charakteru pomieszczenia. Pionowe pilastry i kolumny sprawią, że pokój zyska wizualnie na wysokości. Poziome listwy dekoracyjne, umiejscowione na wysokości linii wzroku, spowodują natomiast optyczny efekt obniżenia jego ścian.

 

 

 

 

Poziome prostokąty sprawiają iluzję wnęk i dodatkowych zakamarków, a umiejętnie umieszczone redukują znacznie krzywizny murów starych kamienic. Doskonale kadrują również okolice stykania się krawędzi dwóch ścian, jak i miejsca sąsiadujące z oknami i drzwiami.

 

 

 

 

Sztukateryjne kolaże

 

Profilowane listwy dekoracyjne nadają się świetnie do tworzenia oryginalnych, ale i harmonijnych kompozycji, tworzących geometryczny ład. Złocone elementy naściennych listew mogą stanowić ramki na plakaty, obrazy bądź lustra, pozwalając na połączenie klasycznego wzornictwa ze współczesnością. Takie rozwiązania świetnie się sprawdzają podczas urządzania salonu w stylu glamour lub w stylu francuskim. Koncentrycznie ułożone elementy mogą być ciekawym obramowaniem umieszczonych pośrodku nich kinkietów.

 

 

 

 

Montaż sztukaterii

 

Sztukateria ma wiele zastosowań. Może imitować rozmiary, maskować niedoskonałości i podkreślić walory pomieszczenia. Aby efekt był zadowalający, przed przystąpieniem do budowania naściennych i sufitowych kompozycji, należy dokładnie zaplanować miejsce ich montażu. Powierzchnia pod przyklejane elementy powinna być jak najstaranniej oczyszczona, dobrze wymierzona i oznaczona. Wskazane jest wyrysować linie pod biegnący gzyms, kolumny czy pilastry. W miejscach narażonych na uszkodzenia, inaczej niż na suficie, warto zastosować elementy trwalsze, wykonane z gipsu. Pamiętać należy również o miejscach na biegnące w ścianie pod gzymsem i rozetą przewody.

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem