Tutaj rządzą dzieci, czyli trendy w dziecięcych pokojach

Porozmawialiśmy z paroma dzieciakami, które postarały się nakreślić nam oczekiwania dotyczące wyglądu ich wymarzonych pokoi. Sześcioletnia Jagoda marzy o granatowych ścianach w eski-floreski i wypełniających jej pokój manekinach z postaciami z ulubionych bajek. Wyśniony pokój czteroletniego Jasia ma namalowaną na suficie scenę z topiącymi się piratami oraz panuje w nim… porządek. Drugoklasistka Marianna wcale nie chce dużego biurka i półek na książki. Z chęcią zastąpiłaby je garderobą z dużymi lustrami i toaletką tak, by całymi dniami mogła się stroić. Odpowiedzi udzielił nam nawet Franuś. Ta wypowiedź musiała co prawda zostać tłumaczona na język dorosłych przez jego brata, ale ustaliliśmy, że dwulatek (bez większych udziwnień) chciałby po prostu pokój w zielone samochody.

Sami widzicie – ciężko sprostać takim oczekiwaniom. Na całym świecie są miliardy dzieci. A ile dzieci, tyle różnych pomysłów. Jak połączyć marzenia najmłodszych i nieco bardziej praktyczne podejście rodziców, jednocześnie nie pozwalając, by dziecięcy pokój był pozbawioną stylu przechowalnią zabawek? Poniżej przedstawiamy 5 najnowszych trendów w dekoracjach pokoi, wśród których każde, zarówno duże, jak i małe dziecko znajdzie coś dla siebie.  

 

Mała księżniczka – styl shabby chic

 

Przez lata utarło się stereotypowe postrzeganie kolorów. Różowy dla dziewczynki, niebieski dla chłopca, zielony dla psa. Pokoje dla dziewczynek przestały przypominać różową gumę balonową, z różowymi ścianami, różowymi mebelkami i dodatkowym ciemnoróżowym dywanikiem, tak o, żeby była odmiana od zwykłego różu. Dziś wybierzemy biele, szarości, kwiatowe motywy i róż, ale tylko w pastelowych odcieniach. To wszystko przełamiemy dodatkami w mocnych kolorach lub w  geometryczne wzory jak np. paski czy krata. W ten sposób uda nam się stworzyć miejsce dla księżniczek, które nie tylko sypiają na ziarnku grochu, ale także potrafią wyjść do ludzi.

 

 

12345678

 

 

12

 

 

123

 

 

1, 2

 

 

1, 2

 

Będąc dziećmi chcieliśmy hodować w domu motyle. Pewnego dnia paź królowej sam wleciał przez nasze okno, ale po paru dniach przygotowywania roztworu wody z cukrem stwierdziliśmy, że nie był to dobry pomysł. Tą osobistą dygresją chcieliśmy podkreślić, że każda mała dziewczynka ma pewne zainteresowania, których nie powinna trzymać w pokoju. Dobrym zastępstwem mogą się okazać plakaty dla dzieci z odzwierciedleniem wymarzonych stworzeń. Prawdziwe motylki, ptaszki i rowerki z koszami pełnymi kwiatów niech lepiej pozostaną na dworze.

 

Czarny książę  – styl skandynawski

 

Dobrze, wiemy już gdzie chcą mieszkać dziewczynki. A w jakich wnętrzach mieszkają prawdziwi chłopcy? W konkretnych! Nie rozdrabniajmy się na pastele, ograniczmy się do sześciu podstawowych kolorów.  Czarny ma być czarnym, biały białym. Dorzućmy odrobinę jakiegoś ożywczego koloru (oczywiście nie zapominając, że on też powinien być zdecydowany), np.  czerwieni, żółci, zieleni lub błękitu. Na białą ścianę przyklejmy czarne, trójkątne naklejki. Sami przyznajcie, czy nie nadały zupełnie nowego charakteru temu wnętrzu? Do tego, gdy tylko najdzie nas ochota, bez uszczerbku w farbie, możemy je zdjąć lub zastąpić naklejkami o innym wzorze. W pokoju chłopca możemy także postarać się o dodatki, które zapewnią namiastkę męskiej wyprawy pod namiot. Tipi, w którym znajdziemy poduszki dla dzieci ze wzorem w drzewa. Pościel niczym zachmurzone lub wręcz ciskające gromami niebo. Takie zaczerpnięte z natury motywy, trzymające się ustalonej gamy kolorystycznej, pozwolą nam stworzyć atmosferę przygody nawet w najspokojniejszym miejscu świata.

 

 

12

 

 

12345678

 

Jaś i Małgosia

 

Wszystko dobrze, ale co jeśli naszych pociech jest więcej i dzielą jeden pokój? Nic trudnego. Nie musimy zostawiać dzieci w lesie. Możemy stworzyć im las w pokoju! Drewniane mebelki i dywaniki sprawiające wrażenie miękkiego futra. Ciepłe oświetlenie uwydatniające barwy naturalnych materiałów. Brązy i biele z dodatkiem szarości, materiały o różnych fakturach, które aż proszą, by zasnąć z zatopioną w nich twarzą. Sami chcielibyśmy zagubić się w takim „lesie”. Tylko pamiętajcie o tym, by w pokoju nie podawać dzieciom chleba. Jeśli za bardzo wczują się w klimat rodem z baśni braci Grimm, gotowe będą nakruszyć wprost w te puszyste, białe dywany…

 

 

12345

 

 

1234567

 

Jak meble tęczę malowały

 

Dziecięce pokoje rządzą się własnymi prawami. Najczęściej są przeładowane kolorami, które epatują z plastikowych zabawek. A gdyby tak… zapanować nad tym kolorem? Pozostawmy tęczowe dodatki, ale je uporządkujmy. Niech oscylują wokół paru odcieni tego samego koloru, jak miętowe łóżko i fotel ze zdjęcia poniżej. Jeśli nie możemy się powstrzymać z ilością kolorów znajdźmy inny punkt wspólny – taki sam kształt, forma czy kolejność ustawienia barw, pozwolą zapanować nad tęczowym chaosem. Pamiętajmy jednak, że żeby w pełni zaprezentować daną barwę, kolor musi być wyeksponowany na neutralnym tle. Dzięki temu będziemy mogli w całości docenić jego energetyczny przekaz.

 

 

123456

 

 

1, 2

 

 

12

 

 

12

 

 

1, 2

 

 

12

 

Rycerze metalicznego stołu

 

W jaki sposób przemycić błysk i metal tak, by dziecięcy pokój swoim wystrojem nawiązywał do reszty mieszkania, a dodatkowo nie był pozbawiony bajkowego czaru? Cóż, nie okażemy się nadto odkrywczymi jeśli napiszemy, że złoto, srebro i miedź to kolory, które od zawsze królują w baśniach. Dobór słów nie jest tu przypadkowy! Kolory te królują, ponieważ znajdziemy je w wielu baśniach o królach, rycerzach… Złote korony, srebrne miecze i smoki ziejące miedzianym ogniem nikogo nie dziwią w bajkach, dlaczego więc mają zdumiewać w pokoju dziecka?

 

 

1, 2

 

Złoto rozświetli nasze wnętrze i doda mu przytulnego, ciepłego klimatu. Pięknie uwydatni pastelowe barwy, natomiast czerni nada nowego znaczenia. Potraktujmy je jednak jako dodatek, a nie kolor bazowy, ponieważ możemy przesadzić. Chyba, że lubimy przed wejściem do pokoju mówić „Sezamie, otwórz się”… Fantastycznie będą się tu prezentowały także złote plakaty do pokoju dziecięcegoMogą przypominać o jeszcze niespełnionych marzeniach lub tych, które są właśnie w trakcie realizacji.

 

 

1234567

 

Dzięki srebrnym dodatkom pokój dziecięcy nie będzie kojarzył się tylko z salą zabaw, ale stanie się także miejscem wytchnienia naszych pociech. To tutaj będą mogły się uspokoić i wyciszyć po całym dniu pełnym wrażeń. Srebro kojarzy nam się z deszczem. A czy istnieje dziecko, które nie lubi wskakiwać w kałuże i biegać wśród spadających z nieba kropel? Chyba tylko w bajkach.

 

 

 123

 

W starożytności miedź utożsamiana była z Cyprem, bo to właśnie tam wydobywano ten metal. Współcześnie, zależność Cypru i miedzi pozostaje widoczna w nazwach tego metalu, np. w języku angielskim określimy ją jako copper. Zastosowanie miedzi także jest niezwykle szerokie, a uproszczone skojarzenie z miedzianymi rurkami już dawno odeszło do lamusa. Dodatki w tym kolorze mogą pobudzić kreatywność naszych pociech. Może poprzez codzienne obcowanie z tak technicznym, wręcz wykorzystywanym fabrycznie materiałem, uda im się wymyślić jakiś nowatorski wynalazek? Przecież to jest to czego wszyscy oczekujemy. Wychowania naszych dzieci na wspaniałych, zaradnych dorosłych. Nie odbierajmy im jednak dzieciństwa i zastosujmy przekaz podprogowy, używając tego ciekawego materiału właśnie do dekoracji ich pokoju 🙂

 

 

12

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem