Wiosna, ach to Ty, czyli aranżacja balkonu w bloku

Pogoda nas nie rozpieszcza – mieliśmy srogą zimę, parę dni prawdziwego lata, a teraz nadszedł czas na wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Już parę razy słowa piosenki Marka Grechuty zmieniały się w połowie śpiewania, podobnie jak nagle zmieniała się pogoda. Mamy nadzieję, że tym razem uda się odśpiewać szlagier w całości, a wiosna w końcu do nas zawita. Skoro już ustaliliśmy, że inaczej być nie może, to nadszedł czas na zakasanie rękawów i przygotowanie balkonu na cieplejsze dni. Tak, nie przesłyszeliście się. Zasuszone choinki i donice z zeszłorocznymi kwiatami, w których teraz królują chwasty i pety sąsiada z góry, powinny zniknąć. Doprowadź do porządku tę przestrzeń, przecież możesz ją traktować nawet jako dodatkowy, letni pokój.

 

 

 

Wisi mi to

 

Skoro Twój balkon ma być niczym letni pokój to urządź go tak, by był w pełni zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Zazwyczaj musi on spełniać kilka funkcji – sprzyjać odpoczynkowi, dawać możliwość przyjęcia na nim gości lub chociażby wypicia kawy we dwójkę. Jest on także dodatkowym miejscem do przechowywania, a niektórym może nawet na czas letni zastąpić domowe biuro. Warto mieć to wszystko na uwadze dobierając meble balkonowe. Najlepiej sprawdzi się stolik i składane krzesła, które w razie potrzeby możesz złożyć i zawiesić na ścianie tym samym oszczędzając miejsce. Świetnym pomysłem jest także zdecydowanie się na zrobienie siedziska na kufrze lub skrzyni, w której możesz przechowywać nadmiarowe doniczki, farby i inne akcesoria remontowe.

 

 

 

Doskonałym rozwiązaniem, które zapewni nam niesamowity relaks jest zdecydowanie się na zamontowanie podwieszanego fotela. Taki mniejszy odpowiednik hamaka nie zabiera wiele miejsca, a gwarantuje poczucie odprężenia nie tylko ciału, ale także umysłowi.

 

 

Na większych balkonach lub tarasach można rozważyć powieszenie hamaków, bujanych ławek lub nawet huśtawek dla dzieci. Tę ostatnią opcję odradzamy jednak w przypadku balkonów na dużych wysokościach.

 

 

 

Legalizacja trawy

 

Gdy chcemy sprawić, by nasz balkon różnił się od reszty mieszkania tylko w niewielkim stopniu dobierzmy odpowiedni materiał na podłoże. Mogą to być zwykłe deski kompozytowe, ale doskonałym pomysłem jest wykorzystanie sztucznej trawy. Te nieco droższe rodzaje w dotyku przypominają prawdziwą trawę, dzięki czemu pijąc poranną kawę będziesz się czuł jak w ogrodzie. To także dobry pomysł dla osób, które posiadają dzieci. Maluchy będą mogły bez skrępowania biegać boso po balkonie, a Ty nie będziesz się martwić o to, że się przeziębią.

 

 

Wiszące ogrody

 

Znając już ustawienie wszystkich sprzętów z łatwością określimy ile pozostało nam miejsca na rośliny. Twój balkon nie może się bez nich obejść z paru względów – po pierwsze są piękne i ożywią całość, pozwalając zapomnieć, że jesteś w bloku w centrum miasta. Po drugie, ale nie mniej ważne, odgrodzą Cię od ciekawskich spojrzeń sąsiadów. Na balkon najlepiej wybierać rośliny zielone, niewymagające wielkich umiejętności ogrodniczych i częstego przesadzania. Sprawdzą się tu doskonale karłowate odmiany drzew i krzewów. W miejscach o dużym nasłonecznieniu pięknie będą się rozwijały również sukulenty. Możesz je eksponować w doniczkach postawionych na podłodze, ale możesz także uczynić z nich prawdziwą ozdobę Twojego letniego pokoju i poustawiać je na półce czy powiesić w wiszących doniczkach. Rozważ również wykorzystanie drabiny, która i tak musi pozostać na balkonie. Może mógłbyś poustawiać
na niej rośliny w kolorowych osłonkach?

 

 

 

 

Jasna sprawa

 

Ostatnim elementem, którego nie może zabraknąć na Twoim balkonie jest nastrojowe oświetlenie, które pomoże stworzyć intymny klimat. Bardzo rzadko na naszych balkonie znajduje się podłączenie do prądu, dlatego idealnym rozwiązaniem będą wszelkie lampki solarne, cotton ball’sy na baterie czy świece. Decydując się na te ostatnie nie zapomnij o tym, by umieścić je w lampionach, ponieważ drobny powiew wiatru i nagłe egipskie ciemności, potrafią zaburzyć każdy wieczór.

 

 

 

Wymówki się skończyły – czas przestać marzyć o dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej i po prostu odgracić balkon 😊 Mamy nadzieję, że nasze propozycje pokazały Ci, że nawet na najmniejszej przestrzeni można stworzyć funkcjonalną oazę, która spełni wszystkie Twoje potrzeby.

 

 

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem