Drewno w wielkim mieście, czyli styl rustykalny

Wielu z nas traktuje swoje domy jak ostoje relaksu, bezpieczne przystanie, w których można się zaszyć i odciąć od pędzącego świata. Dlatego wcale nie dziwi chęć urządzania mieszkań inspirowanych wsią.
Tak właśnie, nie przecierajcie oczu ze zdziwieniem – styl rustykalny to nic innego jak styl wiejski. Tak naprawdę ile wsi tyle różnych odmian stylu rustykalnego – tak powstał chociażby styl prowansalski czy toskański.

 

 

Jednak pomimo swoich wiejskich korzeni styl rustykalny sprawdzi się także świetnie w dużych aglomeracjach, dając wytchnienie od miejskiego zgiełku. Rustykalizm jest dość rozpoznawalny – charakterystyczne są drewniane podłogi, belki stropowe i meble. Paleta barw to głównie brązy, beże, szarości i czysta biel, a w dodatkach królują stare lub postarzane przedmioty takie jak wiklinowe koszyki
czy lampy naftowe. No właśnie, czy styl rustykalny charakteryzuje się nagromadzenie zbędnych i od dawna n
ie używanych rzeczy, byleby tylko zbliżyć się do klimatu dawnej wsi?

 

 

 

Nie tylko boazeria

 

Współczesny rustykalizm to umiejętne czerpanie z kultury wiejskiej. Znajdziemy tutaj wiele drewna we wnętrzach, dzięki temu takie domy kojarzą nam się z domkiem myśliwskim czy chatką w górach. Jednak nawet w zwykłym mieszkaniu w bloku możemy stworzyć taką atmosferę. Jest na to wiele prostych sposobów. Prawdziwe belki stropowe można zastąpić styropianowymi, które po pomalowaniu są nie do odróżnienia od drewnianych, a uchronią nasz strop przed zawaleniem.
Ściany mogą być białe, wyłożone pobielanym drewnem lub… tapetą imitującą takowe. W ten sposób stworzymy już bazę, która będzie doskonałym tłem do wyeksponowania naszych wyjątkowych mebli i dodatków.

 

 

Marzenie stolarza

 

Wyposażenie takiego mieszkania to głównie piękne, drewniane meble. Z łatwością możemy dostrzec na nich sęki i oryginalny rysunek słojów. Wiele z mebli to po prostu stare sprzęty, takie jak skrzynie wojskowe, które znajdują nowe zastosowanie stając się, na przykład stolikiem kawowym. Sprzęty RTV najczęściej są zabudowane lub w inny sposób ukryte.

 

 

 

Wyjątkiem są kuchnie. Tutaj drewno miesza się z chromem, a marmur z gołymi żarówkami. Sprzęty pozostają na widoku, ale obok nowoczesnej lodówki warto znaleźć miejsce na choćby mikroskopijną, tradycyjną spiżarenkę.

 

 

 

Ocieplenie klimatu

 

Styl rustykalny to także ciepłe, miękkie tkaniny – koce, pledy, narzuty… Nie strońmy także od poduszek! Na podłogę możemy wybrać wspomniany wcześniej drewniany parkiet, ale połóżmy na nim delikatną owczą skórę. W części sypialnianej i wypoczynkowej świetnie sprawdzi się miękka, jasna wykładzina, która rozjaśni przestrzeń i doda jej przytulności.

 

 

 

Piękno tkwi w naturze

 

Wśród dodatków królują motywy łowieckie – poroża i skóry. W Internecie można znaleźć wiele pomysłów na upcyclingowe dekoracje w tym stylu. Lampy zrobione ze starych słoików i zaczynających rdzewieć tarek do warzyw czy lustro wstawione w starą ramę okienną to tylko parę z nich. Dekoracje można też – ha! Zdziwicie się! – wykonać z drewna. Świeczniki z dużych polan, kwietniki ze starych palet i słoików, a nawet tablice z napisami zrobione z drewnianego „plastra”.

 

 

 

 

 

Okazuje się, że styl rustykalny pomimo swoich korzeni może być całkowicie nowoczesny i odpowiadający naszym potrzebom. Pamiętajmy tylko, żeby dobrze sprawdzać drewniane dodatki i meble, które przynosimy do swojego domu. Takie wnętrza są wymarzone nie tylko dla ludzi, ale także dla korników, które w praktycznie całkowicie drewnianej przestrzeni mogą poczynić nie lada szkody.

 

 

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem