Droga do harmonii, czyli feng shui we wnętrzach

Wszyscy staramy się osiągnąć harmonię i równowagę w naszym życiu. Rzadko kiedy udaje się idealnie zrównoważyć czas poświęcany na dom, pracę i zainteresowania. Zazwyczaj któraś z tych sfer musi ucierpieć kosztem rozwijania się innej. Jednak co pomyślisz, gdy powiemy Ci, że wcale nie musi tak być? Co więcej – ta tajemnicza sztuka rozciągania doby i czerpania z niej pełnymi garściami ma już ponad 3 tysiące lat. Kolejny raz wielkie, chińskie umysły starają się ułatwić nam życie. Feng shui, bo to o niej mowa, to sztuka urządzania wnętrz tak, by energia chi mogła swobodnie krążyć po mieszkaniu. Zgodnie z taoistycznymi wierzeniami chi to energia życiowa, która odpowiada za nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Warto zapoznać się z założeniami tej starożytnej sztuki, a może nawet wprowadzić kilka
z nich w życie.

 

 

Siatka bagua

 

Jednym z pierwszych punktów przygotowań do wprowadzenia zasad feng shui w naszym mieszkaniu powinno być stworzenie siatki bagua. To ośmiokątny diagram z pomocą którego możemy określić, które pomieszczenie odpowiada jakiej sferze życie i jaką energię powinniśmy kierować w to miejsce. Uproszczona siatka bagua to zwykły prostokąt podzielony na dziewięć pól. Każde z nich jest ponumerowane i każde odpowiada innej dziedzinie, na przykład karierze, zdrowiu czy miłości. Warto go rozrysować i ustalić, w którym miejscu znajduje się nasza sypialnia lub biuro. Może powinniśmy zamienić je miejscami i w ten prosty sposób polepszyć stosunki z partnerem lub przyspieszyć rozwój kariery?

 

 

Pięć żywiołów

 

Feng shui dzieli świat na pięć żywiołów, a każdy z nich odpowiada za inny etap i dziedzinę naszego życia. Chińczycy wyróżniają tutaj drewno, ogień, ziemię, metal i wodę. Kiedy określimy z pomocą siatki bagua, które pomieszczenie odpowiada jakiemu żywiołowi możemy zastanowić się w jaki sposób wzmocnić jego cechy w konkretnych miejscach. Niejednokrotnie zdarza się, że rozkład mieszkania nie pokrywa się z tymi zasadami, ale nie jesteśmy w stanie go zmienić – ciężko byłoby zamienić kuchnię z łazienką, zwłaszcza w wynajmowanym mieszkaniu.
W takich chwilach warto użyć atrybutów lub kolorów, które wzmacniają działanie danej energii.  Poniżej pokrótce opisujemy każdy z żywiołów, podając również propozycję jego zastosowania w mieszkaniu tak, by był jak najbardziej efektywny.

 

 

Drewno

 

Symbolizuje początek, czyli narodziny i dzieciństwo. To energia wzrostu, kreatywności i ogólnie pojętego rozwoju – zarówno osobistego, jak i organicznego. Żywioł ten wspiera także drogę ku bogactwu. Z tym elementem związane są podłużne przedmioty, a także brązy, zielenie i błękity. Kolory te polecane są głównie dla pokoi dziecięcych i biurowych.

 

 

Ogień

 

Związany jest z etapem nauki. Silny symbol pobudzenia i inspiracji, odwagi i umiejętności przywódczych. Nie można go jednak nadużywać, ponieważ łatwo wymyka się spod kontroli. Chcąc wprowadzić ten żywioł do swojego domu najłatwiej jest posłużyć się świecami i motywami zwierzęcymi. Feng shui jest jak każda dobra chińska rzecz – ciągle aktualizowane. Dlatego wcale nie dziwi, że według jego nowoczesnych założeń działanie ognia wspomagają także urządzenia elektroniczne. Jego atrybutami są także spiczaste przedmioty oraz, co oczywiste, kolor czerwony i wszelkie jego pochodne, na przykład róż, fiolet i pomarańcz. Nie radzimy jednak malować ścian na takie kolory, ponieważ na dużych przestrzeniach mogą wywoływać agresję.

 

 

Ziemia

 

To żywioł odpowiadający za czas pracy, symbolizujący stabilizację, trwałość i niezawodność. Element ten ma duży wpływ na nasze zdrowie i siłę fizyczną. Wzmacniającymi przedmiotami są niskie, prostokątne lub kwadratowe płaskie powierzchnie, a charakterystyczne kolory to podstawowe barwy ziemi – brązowy, beżowy i żółty.

 

 

Metal

 

Symbolizuje etap związany z końcem pracy, logikę i zdolności analityczne. Uznawany jest także za przynoszący bogactwo, dlatego łączy się z nim wszystkie okrągłe i owalne kształty – monety, ale także kamienie. Charakterystyczne kolory to biel, srebro, złoto, szarość, a także pastele.

 

 

Woda

 

To ostatnia część naszego życia, czyli śmierć. Woda to żywioł reprezentujący energię duchowości, informacji i emocji. Charakterystyczne przedmioty to głównie lustra i rzeczy o nieregularnych, pofalowanych kształtach. Wzmacniać jej działanie będzie także czerń i inne ciemne barwy, niebagatelne znaczenie mają też akwaria i fontanny.

 

 

 

Oczywistym jest, że nie zauważymy znaczącej różnicy w naszym życiu jeśli przed zastosowaniem zasad feng shui nie pozbędziemy się zbędnych lub nielubianych przez nas sprzętów i dekoracji. Oczyśćmy nasze mieszkania, a w naszych umysłach również się przejaśni. To założenie jest spójne z ideą minimalizmu, aczkolwiek jest od niej znacznie starsze.

 

 

Kolejnym aspektem przedstawionych wyżej elementów jest znana zasada Yin i Yang. Yin to żeńska natura uznawana za słabszą i bierną, natomiast Yang to jej męski odpowiednik – silny i aktywny. Nie istnieje Yin bez Yang, ani Yang bez Yin. Podobnie z opisanymi wyżej żywiołami. Możemy stosować się do tych elementów, ale niezależnie od tego co będziemy robić będą się one przenikać, ponieważ taka jest natura rzeczy – nie uda się stworzyć idealnie uporządkowanego wnętrza, można tylko dążyć do harmonii.

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem