Klasyczne black and white czyli czarno-biały wystrój wnętrz.

Twoja pierwsza myśl po usłyszeniu hasła: klasyka? Połączenie czerni i bieli! Jest to nierozerwalne połączenie, które  nigdy nie wyjdzie z mody zarówno jeśli chodzi o modę z branży fashion jak i również o modę w wystroju wnętrz. Klasyczne, przeciwstawne kolory nadają wnętrzu harmoniii szykownego wyciszenia. Widząc to połączenie kolorystyczne ma się wrażenie, że przed chwilą w pomieszczeniu doszło do rozejmu pomiędzy dwoma wrogimi armiami, które teraz wspólnie się uzupełniają, współpracują i tworzą nowy świat.  Czarny i biały to jak ziemia i niebo, ogień i woda, jing i jang… Dwa przeciwstawne bieguny, które żyją ze sobą w zgodzie dla wyższych celów jakimi są piękno i harmonia. Te dwa kolory działają na zasadzie arystotelesowskiego złotego środka. Biały ożywia i rozjaśnia wnętrze nadając mu wrażenie sterylności, czystości i pewnego rodzaju niebiańskiej przytulności. Czarny natomiast tonuje swojego towarzysza, nadaje mu klasy i szyku oraz tajemniczości. Wnętrze całe w bieli?
Nie – zbyt niepraktyczne i zbyt zimne. Całe w czerni? Też nie – zbyt mroczne i przytłaczające. Razem? Połączenie idealne!

 

 

Postaw na podłogę!

 

Podłoga, podłoga, podłoga… Jeden z najbardziej zaniedbywanych elementów wystroju. A przecież właśnie podłogą można „zrobić” całe wnętrze. Ważna jest faktura, kolorystyka i materiał. Podłoga powinna być też funkcjonalna, bo raczej nie będziemy codziennie skrupulatnie jej szorować i polerować. Chociaż może są wśród nas pasjonaci sprzątania. Ale jednak zazwyczaj zależy nam, żeby nasze wykładziny, panele i płytki były praktyczne w codziennym użytkowaniu. Dlatego powstała podłoga czarno biała. Czarne plamy zawsze spadają na czarną część posadzki, a białe – zawsze na białą. Plamy o innych kolorach w magiczny sposób same znikają.  🙂 Pamiętaj, że czarno-biała podłoga narzuca Ci ustaloną aranżację pokoju. Jeśli jesteś zdecydowana i masz jasno określone wymagania estetyczne, to czarno-białe płytki są stworzone idealnie dla Ciebie. Natomiast jeśli lubisz częste zmiany, to polecam wykorzystać ciekawie utkany dywan. Oczywiście w klasycznej kolorystyce. Dywan doda też wnętrzu ciepła – również w znaczeniu dosłownym. Wzór podłogi lub dywanu to już Twój wybór. Tak naprawdę, w takim połączeniu kolorystycznym, każdy będzie wyglądał świetnie. Od kropek, przez paski, aż do artystycznych mozaik. Masz tutaj spore pole do popisu. Znacie tę grę podłoga to lawa? Z taką posadzką już nigdy nie będziecie chcieli się w nią bawić. 🙂

 

 

 

Zmatowienie

 

Trendem, który utrzymuje się nieprzerwanie od przeszło ponad roku, jest kolor zmatowiony. Występuje niemal wszędzie: w makijażu, na paznokciach, w ubraniach, a nawet na samochodach! Od jakiegoś czasu możemy zauważyć przenoszenie tej mody do wystroju wnętrz. Matowe kolory kojarzone są z elegancją i szykiem. Nie mają w sobie kiczowatego blichtru świecidełek. Połysk jest passe, kojarzony z kolorową, błyszczącą i krzykliwą modą przełomu wieku. Mat jest wyciszony, przez co nabiera szlachetności. Szczególnie dobrze wyglądają matowe brązy, beże, granaty, bordo i oczywiście czerń! Zmatowiony czarny ma w sobie cos tajemniczego, a zarazem pociągającego. Jest kojarzony z dobrym gustem i elegancją. W wystroju wnętrz sprawdza się idealnie na ścianach lub… w kuchni i łazience! Tak, są to dość niestandardowe miejsca do użycia czerni, nie mówiąc już o matowym kolorze jednak prezentuje się on genialnie na stole, szafkach i blatach. Można też iść na całość i „przystroić” w ten sposób całą zabudowę kuchenna wraz z okapami, lodówka, zmywarką i zlewem. Ale co teraz z bielą? W końcu ma to być aranżacja czarno-biała. Biały idealnie sprawdzi się jako rozświetlenie pomieszczenia i nadanie mu odrobiny lekkości i świeżości. Biały możesz wykorzystać na ścianach, podłodze lub w dodatkach, takich jak krzesła lub lampy. Pamiętacie, że wspomniałam też o matowym czarnym w łazience? Mam nadzieję, że tak bo to naprawdę wygląda przepięknie. Szczególnie jeśli postawicie na czarną matową kabinę prysznicową! Możecie też wymieszać kolory matowe i kolory z połyskiem. W tym wypadku dobrze sprawdzi się marmur o którym pisałam tutaj, połączony z matowymi dodatkami takimi jak szafka lub lampa. Matowa wanna też jest mile widziana!

 

 

 

 

Element

 

Jeśli wnętrza całe w czerni są dla Ciebie zbyt ciężkie to polecam odwrócenie kolorystyczne. Też zamiast wnętrza czarno-białego zrób wnętrze biało-czarne. Postaw na biel i jej odcienie. Niech ten kolor będzie kolorem rządzącym. Do tego dopasuj czarne elementy wystroju, które trochę wytonują i nadadzą wnętrzu głębi i elegancji.  Pokoju dziennym niech tym elementem będzie duża, czarna sofa, która stanie się, w pewnym sensie,  centrum, w którym skupi się cała aranżacja pokoju. Do tego dobierz oryginalne poduszki i koce, które stworzą niepowtarzalny klimat przytulnej elegancji. W sypialni możesz postawić na czarną narzutę, poduchy lub czarno-białe koce i dekoracyjne, wzorzyste poduszeczki. Świetnie prezentuje się także czarna lampka nocna w stylu industrialnym.

 

 

 

 

 

Takie rozwiązanie sprawdza się także, w pokojach dziecięcych. Tylko w tym wypadku, aby uniknąć największego dziecięcego lęku – nudy, możesz pobawić się wzorami. Kratka pomieszana z paskami i kropkami, to coś, co na pewno spodoba się dzieciom. Do tego stonowane kolory pomogą im się skupić. Jeśli nie wyobrażasz sobie pokoju dziecięcego bez kolorów, to pamiętaj, że dzieci mają swoje zabawki, które czasami potrafią rozbłysnąć wszystkimi kolorami tęczy. Może warto, aby dzieciaczki czasami też mogły odpocząć od natłoku bodźców i żeby świat stał się dla nich, choć na chwilę, czarno-biały.

 

 

 

Możesz też, postawić na minimalizm i ograniczyć czarne dodatki do minimum. W tym wypadku będziemy mieli do czynienia tylko z czarnymi fotelami, doniczkami, wieszakami lub lampami. Czarny może być też jakiś element półki lub stołu – nogi bądź uchwyty. Jest to dość odważna aranżacja, z racji małej praktyczności zupełnie białych wnętrz, jednak jeśli potrafimy zadbać o ten kolor, to jesteśmy w stanie uzyskać powalający efekt.

 

 

 

 

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem