Master bath – wpuść do swojej łazienki elegancję i styl

Autorką wpisu jest Agnieszka Możejko – miłośniczka dobrego designu i redaktorka bloga lazienkaplus.pl

Amerykański styl życia jest inspiracją na wielu płaszczyznach, także w urządzaniu łazienek. Master bathroom to nic innego jak styl pochodzący właśnie zza oceanu. Jaka jest, co ją charakteryzuje, co jest jej znakiem rozpoznawczym?

Master bath to bardziej pokój kąpielowy, rzadziej sama łazienka. Co więcej, z założenia jest pomieszczeniem przeznaczonym dla dwóch osób – głównie rodziców, gdzie stanowi niejako ich osobistą i intymną przestrzeń.

Tego typu wnętrze jest duże i dobrze oświetlone. W większości przypadków stanowi część większego kompleksu, w skład którego wchodzi najczęściej sypialnia, bądź nawet garderoba. Co ciekawe, dla Amerykanina łazienka stanowi bardzo ważną część domu, dlatego można w niej często znaleźć takie urządzenia jak telewizor lub kominek.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu i Twoja łazienka znajduje się na parterze, to bardzo często w przypadku stylu amerykańskiego można
z niej wyjść bezpośrednio na werandę lub taras. Jeśli natomiast mieszkasz na piętrze lub tam właśnie masz ulokowaną łazienkę, najczęściej nie jest ona usytuowana w sąsiedztwie pokojów dzieci. Co więcej, może być nawet wyposażona w wyjście na balkon.

 

Czym charakteryzuje się amerykańska łazienka?

 

Master bath posiada cechy typowe dla pokoju kąpielowego. Połączona z sypialnią, bądź garderobą stanowi największe pomieszczenie w mieszkaniu. Co za tym idzie, amerykańska łazienka nie może być mała. Jej metraż musi być na tyle duży, byś mógł spokojnie w niej wygospodarować miejsce na wszelkiego rodzaju udogodnienia i aby mogło korzystać z niej kilka osób jednocześnie. Taka rodzinna przestrzeń sprzyja zacieśnianiu relacji rodzinnych.

 

 

Jakie kolory panują w amerykańskiej łazience? Oczywiście numerem jeden jest biel, która nadaje wnętrzu klasy i blasku. Master bath nie jest z założenia skromnym pomieszczeniem – ma być lekka i elegancka zarazem. Amerykańskie łazienki kochają również wszelkiego rodzaju pastele. Połączone z ukochanymi dodatkami tworzą doskonałą aranżację. Kryształowy żyrandol, estetycznie poskładane i poukładane ręczniki na półce oraz żywe kwiaty to standardowe wyposażenie master bath.  Nie obejdzie się też bez złotych lub srebrnych wykończeń i dodatków.

 

 

Meble w amerykańskiej łazience

 

Jeśli zdecydujesz się na master bath koniecznie wyposaż ją w tradycyjne meble. Dodadzą one wnętrzu elegancji i podkreślą charakter miejsca. Obowiązkowo muszą posiadać frezy, zdobienia i gzymsy. Najczęściej spotykanym odcieniem jest ciemny, czekoladowy lub wiśniowy brąz.
W połączeniu z bielą i beżem tworzy iście elegancką i wytworną atmosferę.

 

 

 

Amerykańska łazienka nie była by amerykańska, gdyby nie znalazł się w niej typowy damski element – toaletka. Dzięki niej kobieta może zatroszczyć się o swoje ciało bez konieczności wychodzenia do salonu SPA. Bo master bath w swoim założeniu ma być Twoim osobistym zakątkiem pełnym przyjemności i odprężenia. Podział strefowy w pomieszczeniu z uwzględnieniem płci ma też praktyczne znaczenie – dużo łatwiej jest z niej wtedy jednocześnie korzystać i wspólnie celebrować czas spędzony w swoim towarzystwie.

Razem, ale osobno

 

Umywalka stanowi istotny element wyposażenia amerykańskiej łazienki. Zazwyczaj projektuje się ją w towarzystwie drugiej, na jednym blacie
w swoim bezpośrednim sąsiedztwie lub są one oddzielone ozdobną szafką na przybory toaletowe. Obie umywalki najczęściej wpuszczane są w blat. Takie rozwiązanie oczywiście ma swoje zastosowanie – ma umożliwić małżonkom jednoczesne korzystanie z pomieszczenia.

 

 

Charakterystyczna jest również wanna – rzadko kiedy master bath wyposaża się w prysznic. Najczęściej wolnostojąca i dwuosobowa, aby w pełni pozwolić kochankom na wspólny relaks w otoczeniu pachnącej piany.

 

 

Okno na świat

 

Jednym z najważniejszych elementów wnętrza amerykańskiej łazienki jest okno. Sprawia ono bowiem, że do wnętrza wpada duża ilość światła, a co za tym idzie pomieszczenie staje się jaśniejsze i bardziej przestronne.

 

 

W łazience stylizowanej na amerykańską nie ma tak naprawdę znaczenia jakie to będzie okno – otwierane, czy nie, o zakończeniu łukowym, czy prostokątnym. Ważne, żeby było. Bardzo często okno wyznacza miejsce, w którym będzie stała wanna – piękny widok podczas kąpieli to prawdziwa królewska przyjemność.

Window seat – amerykańskie rozwiązanie

 

Window seat jest typowym wyznacznikiem amerykańskiego stylu i to w każdym pomieszczeniu. Ma także swoje uzasadnienie w łazience. Window seat to nic innego jak parapetowe siedzisko przy oknie. Takie miejsce ma służyć do odpoczynku, relaksu, czytania książek, czy degustacji wina. Rozwiązanie to powinno znaleźć się w każdej master bathroom.

 

 

A jeśli nie window seat, to warto wyposażyć łazienkę w gustowną kanapę, fotel lub dużą, pikowaną pufę.

Ogrzej się nie tylko gorącą wodą

 

Romantyczne świeczki? A gdzie tam – kominek w amerykańskiej łazience to jest to! Master bathroom to projekt luksusowy i maksymalnie wygodny. Dlatego grzechem byłoby, gdybyś zrezygnował z kominka. Możesz umieścić go w pobliżu wygodnego fotela lub naprzeciwko wanny wolnostojącej. Dzięki temu zażywając relaksującej kąpieli będziesz mógł rozkoszować się nie tylko widokiem za oknem, ale i ciepłem i widokiem płonącego ognia.

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem