Odpowiedź na nasze czasy, czyli eklektyczne wnętrza

Zacznijmy od tego, że nie istnieje coś takiego jak styl eklektyczny. Eklektyzm nie jest jednym stylem, polega on na łączeniu elementów wielu stylów. To doskonała odpowiedź na nasze czasy. Nie chcemy się ograniczać do jednego, a mieć możliwość umieszczenia we wnętrzu wszystkiego, co nam się podoba. Choćby było to pozornie niepasujące. Eklektyzm to właśnie niebanalne połączenia, kontrasty i wygoda, ponieważ tworzymy mieszkanie, które nam odpowiada i łączy wszystko to, co w danej chwili nas zachwyca, bez zbędnego oglądania się na konwenanse.

 

Po drugiej stronie lustra

 

Podobnie jak opisywany przez nas ostatnio styl glamour, eklektyzm wymaga przestrzeni. Nic dziwnego – charakteryzuje się dość dużym zagęszczeniem przedmiotów na metr kwadratowy. Możemy jednak zaaranżować w ten sposób nawet małe mieszkania czy kawalerki. Ograniczmy po prostu ilość przedmiotów, nie rezygnujmy jednak z mnogości kolorów i wzorów, a na ścianach często i gęsto umieśćmy lustra. Każdy szczegół wnętrza powinien pokazywać jacy jesteśmy naprawdę, więc jeśli nie jesteś typem majsterkowicza, który lubi w sobotnie poranki walczyć z wiertarką udarową, nie męcz się i po prostu oprzyj duże lustro o ścianę, zostawiając je na podłodze. Twoi sąsiedzi na pewno również to docenią.

 

 

 

Modny misz-masz

 

Powyżej pisaliśmy o tym, by nie rezygnować z wzorów. Ale czy eklektyzm ma jakieś wzory charakterystyczne? Niestety, tak łatwo nie będzie. Pojawia się tu i geometria, i kwiatowe ornamenty, i zwierzęce motywy… Ich mnogość nie jest niczym skrępowana. Nam, eklektyzm kojarzy się z wzorem plastra miodu, który odbieramy jako swoisty symbol – idealnie się zazębia, a do tego, jak wiemy, miód i inne pszczele wytwory mają tak wiele zastosowań…

 

 

 

 

Zabawa stylem

 

Miód ma wiele zastosowań i podobnie w eklektyzmie – kto powiedział, że miejsce starego stolika-patyczaka z PRL jest zarezerwowane dla nudnych i banalnych pomieszczeń? Tutaj świetnie się odnajduje w czarno-białym wnętrzu, który łączy najróżniejsze style. Znajdziemy tu boho (czaszka byka), orientalne akcenty w postaci lamp, krzesło ludwikowskie, a tuż obok znana i lubiana sofa z IKEA. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że za sprawą trzymania się wcześniej ustalonej kolorystyki może się wydawać, że właściciel tego wnętrza własnie rozpoczyna swoją przygodę z minimalizmem.

 

 

Takie wnętrza mają bawić mieszkańca, podobnie jak niegdysiejsze szukanie Wally’ego. Co prawda nie wypatrujemy charakterystycznych czerwono-białych pasków koszulki, ale szukanie i rozpoznawanie stylów to też niezła zabawa! Im ich więcej tym weselej. Warto przejść się po targach staroci, przeszukiwać aukcje internetowe i strychy dziadków, na których znajdziemy unikatowe meble i dodatki za bezcen. I nie musimy się martwić tym, że nie udało nam się znaleźć 6 identycznych krzeseł. Meble połączone w sztywne ramy kompletów zdecydowanie nie pasują do tego stylu. Piękny staroć, stojący tuż obok mebla o nowoczesnym kształcie wcale się nie gryzie. Spójrzcie na te klasyczne, gięte nóżki stołu i stojące przy nim transparentne, plastikowe krzesło. Tuż obok na grubym łańcuchu zwisa okrągły ni to hamak, ni to fotel. A zdjęcie obok? Ogromna pikowana kanapa, a przed nią miękko zaokrąglony blat biurka wykonany
z luster…

 

 

Efekt murowany

 

Ściany mają za zadanie podkreślać piękno i wyjątkowość wyeksponowanych na nich przedmiotów. Mogą być jasne lub ciemne. Pomalowane, wytapetowane lub pozbawione jakichkolwiek ozdobników. Ważne, by stały w opozycji do prezentowanych na ich tle mebli i dekoracji. Przykładowo surowa ściana z gołym tynkiem ze zdjęcia poniżej jest doskonałym tłem dla bogato zdobionych, pikowanych foteli.

 

 

 

Kolorowy zawrót głowy

 

Jak już wspominaliśmy eklektyzm to wygoda, a tę utożsamiamy z miękkością i przytulnością. Nie dziwi więc częste stosowanie wzorzystych dywanów, kanapy obrzucone poduszkami, kolorowe tapicerki, dodatki i koce swobodnie zwisające z oparć. To właśnie w tekstyliach najłatwiej przemycić energetyczne wzory i nagromadzenie kolorów, z którego ciężko zrezygnować w tak zwariowanych wnętrzach.

 

 

 

 

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem