Użytkowe piękno, czyli styl skandynawski

Oglądacie zdjęcia w Internecie i każde kolejne przedstawione na nich pomieszczenie podoba Wam się bardziej? Stonowane kolory, spokój, a przy tym wszystkim niezaprzeczalna przytulność.
Tak moi drodzy, galeria, którą właśnie przeglądacie nazywa się „styl skandynawski”.

 

 

 

Od jakiegoś czasu to właśnie ten styl zaskarbia sobie sympatię, a często wręcz nieprzejednaną miłość wszystkich, którzy akurat urządzają swoje mieszkania. Jego prostota i lekki chłód zachwyciły już wielu i wielu innych jeszcze zachwycą. Odkąd w Polsce pojawiła się znana szwedzka sieciówka miłość do nieskomplikowanych rozwiązań i designu za rozsądną cenę widoczna jest w każdym domu.
Niedawno zaczęliśmy inspirować się kolejnym skandynawskim zjawiskiem –hygge. Skoro każda przychodząca do nas z Północy „nowinka” cieszy się takim powodzeniem, nie trudno zrozumieć dlaczego ten styl również nie narzeka na brak zainteresowania.

 

 

 

Stonowany kontrast

 

Styl skandynawski to jasne, dobrze doświetlone pomieszczenia. Światło dzienne jest tu niezwykle ważne, dlatego starajmy się nie ograniczać go zbędnymi firankami i zasłonkami.
W doborze kolorów ścian i sufitu zdecydujmy się na biel, która dodatkowo optycznie powiększy pokój. Wybierając materiał na podłogę najlepiej będzie jeśli zdecydujemy się na drewniane deski. Możemy je dodatkowo pobielić lub polakierować matowym lakierem tak, by ich kolor nie kontrastował zbyt mocno ze ścianami.

 

 

 

 

Natura mebla

 

W tak rozświetlonej przestrzeni doskonale prezentują się meble z naturalnych materiałów. Tradycyjne, lite drewno zostaje jednak przełamane poprzez niebanalną, designerską formę. Meble mają być piękne, ale ponad wszystko powinny być wygodne, ponieważ ich główną funkcją jest właśnie użyteczność.

 

 

 

 

Dekoruj codziennością

 

Mając taką jasną, naturalną bazę możemy ją dowolnie modyfikować dekoracjami. Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są dodatki w mocnych, zdecydowanych kolorach, które na białym tle natychmiast przykuwają oko. Kolorowe poduszki, miękkie, wełniane pledy, zdjęcia i plakaty skandynawskie na ścianach. Wszystko to wyróżniające się barwą lub geometrycznymi wzorami utożsamianymi właśnie z tym stylem. Często dekorację stanowią rzeczy codziennego użytku, np. wyeksponowane na otwartym wieszaku i ułożone kolorami ubrania.

 

 

 

 

Dzięki swojej uniwersalnej kolorystyce jest to wymarzony styl dla osób, które często lubią zmieniać coś w swoim otoczeniu i eksperymentować z dodatkami. Takie pomieszczenie niczym hala wystawowa pozwoli wyeksponować rzeczy, którymi aktualnie się zachwycamy. Jest również bardzo dobrym wyborem dla osób, które jeszcze szukają swojego stylu. Drobna zmiana aranżacji i można otrzymać pomieszczenie, które diametralnie różni się od pierwotnego.

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem