Na początku był chaos, czyli trendy wnętrzarskie w roku 2017

Poznaliśmy już tegoroczny wybór Instytutu Pantone, czyli kolor Greenery. Pora, żebyśmy dowiedzieli się jakie wnętrza i dodatki będą najmodniejsze w roku 2017. Po zapoznaniu się z nimi możemy powiedzieć jedno – nie wiemy jakie były Wasze postanowienia noworoczne, ale jednym z celów branży wnętrzarskiej na pewno będzie próba odpowiedzenia na wyzwanie, które rzucił Pantone twierdząc, że rok 2017 powinien być rokiem odnowy.

 

Niech stanie się… ciemność

 

Według niektórych wierzeń świat powstał po wygłoszeniu słów „niech stanie się jasność”. Tegoroczne trendy pokazują, że nasz świat równie dobrze możemy budować balansując na granicy światła i ciemności. W tym roku kontrast jest pożądany i z chęcią zapraszany do mieszkań. Odchodzimy od białych, jasnych pomieszczeń, przez wielu uznawanych za sterylne, by ukazać, że nie tylko Lord Vader potrafi egzystować po ciemnej stronie. Nie namawiamy do malowania całego pokoju na ciemne barwy, ale jedna ściana… Trzy płaszczyzny jasne i jedna ciemna – to naprawdę działa! Tworzy efekt głębi, optycznie powiększa pokój, a dodatkowo dodaje mu charakteru. Odejdźmy od oczywistych kolorów na rzecz głębokiej zieleni, grafitowej czerni czy granatu zmieszanego z turkusem. Ciemny kolor nie musi tworzyć wnętrza kojarzącego się z jaskinią – wręcz przeciwnie – ma za zadanie nadać domowego ciepła i przytulności.

 

 

 

Jeśli wolimy bardziej naturalne wykończenia ścian to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy na naszej ścianie położyli ciemne drewniane deski. Taka boazeria może być pięknym zagłówkiem, a dodatkowo wprowadza do naszego wnętrza wracający na salony styl mid-century modern.

 

 

Taka ciemna ściana to także wspaniałe tło do wyeksponowania naszych mebli. Nie muszą być to klasyki dizajnu, wystarczą zwykłe meble z sieciówki, które w takim towarzystwie prezentują się naprawdę unikatowo.

 

 

Matka Ziemia

Kolejnym ciekawym trendem jest tak zwany desert chic, czyli po prostu pustynny szyk. Pustynne wpływy mają za zadanie odmienić nasze inspirowane stylem skandynawskim mieszkania i wprowadzić do nich gorący klimat. Nie musimy przemalowywać ścian – baza pozostaje biała, wnętrze natomiast tworzymy przy użyciu mebli i dodatków. W tym stylu dominują drewniane, jakby niedokończone meble – widoczne sęki, nieociosane kształty. Podłogi pokrywają naturalne, ręcznie tkane kolorowe dywany, a na obrazach i w kątach pokoi widoczne są pokaźnej wielkości kaktusy. Takie mieszkania nawet w środku zimy będą przepełnione atmosferą  upalnego lata.

 

 

 

Z gliny powstałeś…

 

Od pustyni bardzo blisko mamy do dokładnie oczyszczonej i wypalanej w wysokiej temperaturze gliny, czyli terakoty. Terakotowe kafle czy dodatki w postaci wazoników dodatkowo wprowadzą do naszego wnętrza urok skąpanej w słońcu ziemi.

 

 

Jeśli nie przepadamy za gliną, ale nadal chcemy być modni w 2017 – stosujmy w naszych wnętrzach kolory ziemi – burgund, ochra, cynamon, miedź czy kolor migdałowy. Każdy z nich zapewni pożądane ocieplenie pomieszczeń.

 

 

Człowiek – stwórca

 

Kolejnym ciekawym motywem są wyroby rzemieślnicze. Podobnie jak reszta przedstawionych wyżej trendów mają one związek z powrotem do korzeni. Unikatowe rzeczy tworzone ręcznie z surowych materiałów, sztuka etniczna, tkane dywany, marokańskie motywy. Niedoskonałe, ale piękne w swej niedoskonałości. Skłaniają nas do refleksji nad tym skąd pochodzimy i że rzeczy, które nas otaczają są tworzone przez ludzi takich samych jak my, a nie przez maszyny.

 

 

Matka Natura

 

Ostatni, ale nie mniej ważny trend roku 2017 to głęboka, butelkowa zieleń. Motyw ten przewija się we wszystkich pozostałych trendach – a to w obecnej we wnętrzach roślinności, a to w kolorze terakoty. Wyjątkowo prezentują się meble w tym kolorze. Małe sofy, a nawet duże kanapy, dzięki delikatnym, metalowym nóżkom optycznie odciążają wnętrze.
W towarzystwie takiej zieleni przepięknie wyglądają też metaliczne dodatki. Złoto, miedź i mosiądz zamiast zwykłej stali dodają uroku i elegancji.

 

 

 

Nie potrafimy jeszcze przewidzieć jaki będzie rok 2017, ale wiemy, że zdaniem projektantów ma nas zmotywować do zastanowienia się nad swoim miejscem w świecie. Nad dostrzeżeniem pozornie małych rzeczy, które nas kształtują i pozwalają być tym, kim jesteśmy. W czasie alarmów smogowych i codziennego niszczenia środowiska naturalnego nakłaniają także do przemyśleń. Czy decyzje, które podejmujemy naprawdę zmieniają tylko nasze życie? Urządzanie mieszkania to może błaha kwestia uważamy jednak, że nawet podczas takiej czynności warto zastanowić się nad tym jakie konsekwencje niosą nasze wybory.

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem