Pomysły na aranżacje pokoju ze skosami – pokój na poddaszu

Nastrojowa sypialnia, klimatyczna łazienka czy intrygująca kuchnia – poddasze rządzi się swoimi prawami i ma niesamowity charakter. Wbrew pozorom nie jest tak trudne w aranżacji, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. A dodatkowo można je pięknie ozdobić i wyeksponować skośne sufity.

Poddasze niewątpliwie ma swój charakter i klimat. Skośne sufity, okna dachowe z widokiem na rozgwieżdżone niebo. Wielu osobom marzą się takie wnętrza. Warto jednak pamiętać, że aranżacja pokoju na poddaszu wymaga umiejętnego i przemyślanego rozplanowania przestrzeni – liczy się tak naprawdę każdy centymetr. To oczywiście niemałe wyzwanie aranżacyjne, ale wystarczy kilka trików i kreatywności, by nie tylko optycznie powiększyć wnętrze, ale i efektywnie zagospodarować problematyczne na pierwszy rzut oka pomieszczenie

 

 

Układ ścian jest barierą?

Poddasze wyróżnia się przede wszystkim tym, że zastany układ pomieszczenia jest niemożliwy do zmiany. Nikt nie będzie przecież kuł ścian i sufitu, by pozbyć się skosów. Układ ten narzuca określone decyzje, ale absolutnie nie należy traktować tego jako barierę nie do przebycia. Wręcz przeciwnie warto wyeksponować skosy i zrobić z nich atut, pewien wyróżnik, który nadaje wnętrzu interesującego i niepowtarzalnego klimatu.

 

 

 

Sypialnia na poddaszu

Najczęściej na poddaszu znajduje się sypialnia – jako oddzielny pokój bądź wydzielona antresola. W takiej sytuacji niemal w 100% aranżacji świetnym pomysłem jest ustawienie łóżka tuż pod oknem. To także praktyczne rozwiązanie – w ciągu dnia wpada tam dużo światła słonecznego, co umila odpoczynek, czytanie książki czy oglądanie TV, zaś wieczorem umożliwia zaznanie spokoju podczas podziwiania gwiazd czy spadających kropel deszczu.

 

 

Jeśli wysokość ściany na to pozwala, to warto wybrać model łóżka z wysokim zagłówkiem, który umożliwia bardzo wygodne siedzenie np. przy komputerze. Tapicerowane zagłówki zdają egzamin w wielu przypadkach i coraz więcej osób decyduje się na nie. Piękną, spójną i przytulną aranżację stworzą też dekoracyjne poduszki oraz ozdobna narzuta.

 

 

 

Co z meblami?

Poddasze, gdzie ściany mają różne kąty nachylenia, jest przestrzenią, którą można bardzo kreatywnie zaprojektować, jeśli chodzi o meble. Zwykle są to też pomieszczenia o niedużym metrażu. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie zabiorą cennej przestrzeni podczas otwierania.

Sytuacja komplikuje się nieco w momencie, gdy kąt nachylenia jest naprawdę spory, a samej przestrzeni do zagospodarowania jest niewiele. Wówczas lepiej wbudować meble z tradycyjnymi drzwiczkami uchylnymi, wysuwanymi szufladami lub po prostu zostawić otwarte półki.

 

 

Nie ma więc żadnego problemu z efektywnym wykorzystaniem miejsca pod skosem. Warto pamiętać, że im wyższe są ścianki kolankowe, tym więcej mamy możliwości aranżacyjnych – również jeśli chodzi o dekoracje. Można je pięknie ozdobić plakatami na ścianę w stylowych ramkach.

Świetnym pomysłem jest także zaprojektowanie otwartej garderoby – tutaj można zaadaptować każdy centymetr wolnej powierzchni na półki, szafki i szuflady. Z pewnością nawet najmniejsze takie pomieszczenie będzie bardzo wygodne i pojemne. To rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać zastaną przestrzeń.

 

 

Łazienka i kuchnia ze skosami?

Kuchnia na poddaszu bez wątpienia robi wrażenie, ale jest też sporym wyzwaniem. To pomieszczenie, które musi być szczególnie funkcjonalne i praktyczne. W tym przypadku najlepiej jest umieścić ciąg roboczy z blatami i płytą grzewczą właśnie pod skosem, co nie tylko daje dużo światła, ale też wrażenie przestronności i dopływ świeżego powietrza, który przydaje się podczas gotowania.

 

 

Równie spektakularna i nastrojowa jest łazienka na poddaszu. W tej sytuacji jest nieco prościej. Doskonałym pomysłem jest zaaranżowanie prysznica na ścianie ze skosami – dużego, oddzielonego ścianką. Miłośnicy brania kąpieli w wannie mogą też zdecydować się na postawienie wanny pod oknem dachowym, co pozwoli na pełne zrelaksowanie się w wygodnej wannie z pięknym widokiem.

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem