Powrót mebli z epoki PRL

Fotel 366, meblościanki, komody, stoliki i krzesła „muszelki” – to hity PRL-u, które coraz częściej można spotkać we współczesnych wnętrzach – mieszkaniach, lokalach, restauracjach czy hotelach. Ten powrót do przeszłości sprawia, że zyskujemy oryginalne meble, które są niepowtarzalne i świetnej jakości. Warto przy tym pamiętać, by do takiego wnętrza wprowadzić odpowiednie dodatki – stylowe poduszki czy klimatyczne plakaty na ścianę.

 

Nowe życie starych mebli

 

Czasy PRL-u wspominane są z nostalgią i sentymentem, choć nie we wszystkich przypadkach. Niektórzy uważają, że wówczas żyło się lepiej, inni wręcz przeciwnie. Jedno jest pewne – PRL powrócił do nas we wnętrzach. Coraz częściej wracają do łask meble na wysoki połysk, fotele zaprojektowane przez Chierowskiego, muszelkowe krzesła czy charakterystyczne komody i szafki RTV.

 

 

W większości przypadków na taką aranżację decydują się osoby młode, które chcą odejść od wszechogarniającej nowoczesności i takich samych mebli z sieciówki, które można spotkać w wielu domach. Umiłowanie do dawnych czasów spotyka się z zaskoczeniem ze strony starszego pokolenia, które z ulgą przyjęło nowoczesny design i nie chciałoby wracać do przeszłości.

 

 

 

 

Moda na PRL jest jednocześnie bardzo praktyczna. Takie meble sprzed kilkudziesięciu lat potrafią zachować się w doskonałym stanie, ewentualnie wymagają drobnego odświeżenia. Można je znaleźć na babcinym strychu, lokalnych targach staroci czy grupach i forach internetowych. Ich koszt może być dużo niższy, a dodatkowym zyskiem jest unikatowy i oryginalny mebel z duszą.

 

 

Słynny fotel 366

 

Jednym z najpopularniejszych mebli epoki PRL-u jest fotel Józefa Chierowskiego, znany też pod nazwą fotel 366. Został on zaprojektowany w 1962 roku, a produkowano go do połowy lat 80. XX wieku. Szacuje się, że sprzedano go wówczas w liczbie 1 miliona egzemplarzy.

 

 

Można by rzec, że model ten przechodzi teraz drugą młodość – obecny jest w coraz większej liczbie stylowych mieszkań i eleganckich lokali. Wyróżnia go minimalistyczna konstrukcja – tapicerowane siedzisko połączone z oparciem, a wszystko na drewnianych nóżkach z podłokietnikami, które układają się w kształt trapezu. Jest on bardzo wygodny i uniwersalny. Pasuje niemal do każdego wnętrza, a smaczku doda mu niewątpliwie stylowa poduszka.

 

 

 

Krzesło muszelka

 

Do łask wraca jeszcze inne siedzenie, a mianowicie fotel i krzesło „muszelka” projektu Teresy Kruszewskiej. Współcześnie jest jednym z najpopularniejszych modeli, choć pewnie większość osób nie jest świadomych, jak długa jest jego historia. Uwagę przyciąga ciekawa forma i kształt – przypominający taboret z charakterystycznie wyprofilowanym oparciem.

 

 

 

 

Retro komody znowu modne

 

Obok hitu PRL-u, czyli meblościanki, znajdują się komody – prostokątne, na stylizowanych nóżkach, o wyrazistej linii. To wszystko sprawia, że z pozoru ciężka bryła nabiera lekkości. Taki element wyposażenia wnętrz nie tylko przyciągnie spojrzenia, ale też pomieści naprawdę wiele. Doskonałym jego uzupełnieniem są wszelkie plakaty na ścianę. Można wybrać najróżniejsze motywy, zarówno te nawiązujące do czasów PRL-u lub też zupełnie odwrotne – bardzo nowoczesne, na przykład plakaty geometryczne bądź plakaty podróżnicze.

 

 

 

 

Jako że mieszkania w czasach PRL-u nie należały do największych, to na ścianach wieszano lustra, które nie tylko miały pełnić funkcję dekoracyjną, ale także optycznie powiększać pomieszczenie. Mogą się one znajdować w złotych ramkach albo w srebrnych ramkach. Wszystko zależy od preferencji domowników.

 

 

 

 

Obok komody można postawić jeszcze stolik w stylu PRL-u. Ten charakteryzuje się przede wszystkim opływowym blatem podtrzymywanym przez cienkie nóżki. Świetnie zdawały, i dalej zdają, egzamin w małych wnętrzach – ich forma jest lekka i nieprzesadzona, więc zmieszczą się praktycznie wszędzie.

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem