Styl hamptons czyli zwyczajny luksus

Styl hampton narodził się w nadmorskiej miejscowości Hampton na Long Island, gdzie nowojorskie elity spędzały wakacje. Przestronne domy i bliskość natury pozwalały im zrelaksować się i odpocząć od życia w ciągłym biegu. Wakacje najczęściej spędzali z rodziną i przyjaciółmi, więc domy miały dużo pokoi gościnnych, w których każdy mieszkaniec domu czuł się jak u siebie. Ważnym elementem stylu hamptons jest również duża, wygodna kanapa. Musiała pomieścić wszystkich domowników, gdy wieczorami odbywały się towarzyskie pogawędki przy winie. Wnętrza emanują przytulnością dzięki wykorzystaniu jasnych kolorów, ale również panuje w nich atmosfera luksusu, gdyż elementy wystroju są drogie i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Ach, dla takich wnętrz warto być milionerem!

 

 

Wzorowo

 

Mimo swojej stateczności styl hampton lubi czasem przełamać rutynę. Trzeba przyznać, że wie jak to zrobić, bo wychodzi mu to wzorowo. W modzie są wszystkiego rodzaju paski, kwiatki i wzory rodem z porcelanowych naczyń. Ważne, aby były w kolorystyce morskiej, czyli odcieniach niebieskiego, błękitnego i turkusowego. Można mieszać wzory i odcienie – doda to wnętrzu modowego charakteru. Wróćmy na chwilę do wzorów rodem z porcelanowych naczyń – ornamenty roślinne znane zazwyczaj z porcelanowych waz prezentują się pięknie na poduszkach dekoracyjnych lub dywanach. To jest właśnie esencja idei stylu hamptons – porcelanowe, artystyczne, stare i drogie wazy, które stoją obok poduszek, których przeznaczenie jest nadzwyczaj zwyczajne a ozdobione są bliźniaczymi wzorami. Tak właśnie wygląda spotkanie luksusu ze zwyczajności. Stylowo, ale przytulnie.

 

 

 

 

 

A co sądzicie o wykorzystaniu takich wzorów również w łazience? Moim zdaniem jest to świetne i stylowe rozegranie! W czym płytki są gorsze od poduszek? Też zasługują na gustowny i luksusowy porcelanowy wzorek. 🙂

 

 

Morska bryza

 

Z racji tego, że styl hamptons jest domeną miejscowości nadmorskiej, to nie dało się uciec od stylu marynistycznego, którego elementy na stałe zadomowiły się w hamptons. Oprócz morskich barw mamy tutaj także motywy koralowców i zwierząt morskich, a także marynarskie paski i dodatki z wikliny, grubych sznurów i drewna.  Dodatki nie są przesadzone i raczej występują w roli dopełnienia niż głównej osi stylizacyjnej, ale mimo to są dobrze wyeksponowane. Dzięki temu wzmaga się jeszcze bardziej klimat wakacyjny i łatwiej nam się wczuć w nadmorska atmosferę. Muszle, obrazy statków lub morskich pejzaży, koralowce w połączeniu ze szkłem, porcelaną i innymi szlachetnymi materiałami staja się ekskluzywne i stylowe. Jeśli nie chcesz w pełni wykorzystać marynistycznych elementów możesz postawić na pojedyncze akcenty w oryginalnym wydaniu takim jak lampa wykonana ze sznura. Prostota, funkcjonalność i niebanalne zestawienie to droga do raju w hamptons.

 

 

 

 

 

 

Rodzinnie

 

Jak wspomniałam wcześniej do hamptons zazwyczaj zjeżdżały się rodzina i przyjaciele, dlatego wnętrza musiały być przestronne a dom mieć dużo pokoi gościnnych, aby pomieścić wszystkich mieszkańców. Wspomniałam tez o dużych kanapach, które stają się centrum pokoju dziennego. Muszą być wygodne, wykonane z dobrego materiału i z duża ilością poduszek. Wszystko podporządkowane temu, aby było wygodnie no i przy okazji pięknie. A może na odwrót? O nieważne, wychodzi na to samo. W każdy razie, kanapa to miejsce gdzie będzie spotykała się rodzina na wspólne rozmowy i wspólny relaks. Jest to mebel, który łączy pokolenia 🙂 .  Obok dużej kanapy, stoi duża jadalnia z dużym stołem i dużą ilością krzeseł, tak  aby bez przeszkód, można było jeść wspólne posiłki. No a na koniec zostawiłam serce każdego domu. Mam oczywiście na myśli kuchnię. Niezależnie od części świata i kultury kuchnia to miejsce, w którym dzieje się magia i strażniczka (lub strażnik) domowego ogniska łączy rodzinę w myśl starego porzekadła, że przez żołądek do serca. Więc duża, jasna kuchnia z wysepką to coś, co powinno znaleźć się w każdym domu. Jedzenie to miłość!

 

 

 

 

Nie zapominajmy o zewnętrznej części domu, bo w stylu hamptons to, co na zewnątrz jest równie ważne jak to, co w środku. Nie ma lepszego miejsca do szczerych rozmów z mamą lub przyjaciółką niż weranda podczas zachodu słońca. Zadbaj o to, aby to miejsce było równie wygodne, co dom. Tutaj na pomoc przychodzą nam modne, podwieszane fotele. Prezentują się naprawdę fenomenalnie. Pewnie dlatego od pasu miesięcy nie schodzą w głównej listy trendów wętrzarskich.  Na co czekasz? Powieś go! Oczywiście chodzi mi o fotel… powieś fotel.

 

 

Wszystkie prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z tej tablicy Pinteresta.

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem